Ve věku 88 let zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo

nafilmu.cz

Ve věku 88 let zemřel ve svém domě v Paříži herec Jean-Paul Belmondo. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na právního zástupce velikána francouzského filmu, kterého proslavily snímky Bláznivý Petříček či Muž z Ria.

„Nějaký čas už byl hrozně unavený. Odešel poklidně,“ uvedl právník Michel Godest. „Zdá se mi, že je celá Francie nešťastná,“ sdělil právník a Belmondův přítel stanici BFM TV. Belmondo v roce 2001 utrpěl mozkovou mrtvici, po níž částečně ochrnul a stáhnul se z veřejného života.

Belmondo, fanoušky přezdívaný Bébel, se narodil 9. dubna 1933 na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine do rodiny sochaře a malířky. I přes kulturní rodinné zázemí ho však v mládí přitahoval víc sport než umění – věnoval se boxu, se kterým musel ale kvůli nemoci přestat. Následně se na třetí pokus dostal na pařížskou konzervatoř.

Belmondo se svou chuligánskou tváří nikdy neuspěje, uvedl tehdy jeden z jeho vyučujících. Pro diváky se stal neodolatelným právě pro svůj drsný vzhled, který umocňoval v mládí přeražený nos.

Jeho 50letou kariéru, za kterou natočil 80 filmů, v roce 1959 odstartoval snímek francouzské nové vlny U konce s dechem režiséra Jeana-Luka Godarda. Miláčkem několika generací se ale stal zejména díky filmům, v nichž spojil akci s humorem. V roce 2011 převzal na festivalu v Cannes čestnou Zlatou palmu za celoživotní dílo a čestný César z roku 2017. Jeho jedinou cenou za film je César z roku 1988.

Hercovým posledním snímkem je televizní dokument z roku 2015 přibližující jeho úspěšnou filmovou kariéru. Film Belmondo o Belmondovi je postaven na jeho rozhovorech se synem Paulem v místech, kde točil některé své nejslavnější filmy. Na stříbrném plátně se naposledy objevil v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes. Francouzští diváci se jeho filmů v kinech, televizi i nejnověji na streamovacích službách jako je Netflix nikdy nemohli nabažit, píše AFP.

  Premiéři ČR, Polska a Slovinska jsou v Kyjevě

Belmondo měl ze dvou manželství čtyři děti včetně Patricie, která v roce 1994 zemřela. Nejmladší Stella se narodila, když bylo hercovi 70 let.

Úžasný a talentovaný, vzpomínají osobnosti na Belmonda

Úžasný, talentovaný a ztělesnění všeho francouzského – takové přívlastky zaznívají ve francouzských médiích a z úst francouzských politiků i osobností na adresu filmové legendy Jeana-Paula Belmonda. Na herce pro ČTK zavzpomínal i jeho nejznámější český dabér Jiří Krampol.

„Vzpomínám na to s láskou. Bylo to strašně hezké,“ řekl Krampol a dodal, že nadaboval 29 jeho rolí. Nejraději má filmy Zvíře a Veselé Velikonoce. Dnes lituje, že se s francouzským hercem nesetkal osobně. „Už to jednou bylo skoro hotové, ale (Belmondo) onemocněl a nic z toho nebylo,“ dodal.

„Navždy zůstane Mužem z Acapulca. Jean-Paul Belmondo byl národním klenotem, plný elegance a výbuchů smíchu, s hlasitým projevem a mrštným tělem, úžasným hrdinou a známou figurou, neúnavný odvážlivec a kouzelník se slovy. Nacházíme v něm sami sebe,“ napsal na twitteru francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Jean-Paul Belmondo si dokázal s Francouzkami a Francouzi vytvořit jedinečný vztah, jak pro role, které představoval pro režiséry nové vlny, tak skrze filmy, (…) jež mu přinesly velký úspěch,“ uvedl Macronův předchůdce François Hollande.

„Absolutně zničený“ je z Belmondova odchodu i francouzský herec Alain Delon. „Teď se pokusím vydržet, abych za pět hodin neudělal to samé … Ale vězte, že by to nebylo špatné, kdybychom odešli společně,“ sdělil 85letý Delon serveru CNews.

„Úžasný, hvězdný, talentovaný … tak francouzský,“ napsal expremiér Manuel Valls. Za „novou ránu pro národ“ odchod herce označil někdejší ministerský předseda Jean-Pierre Raffarin.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..