Když se Kaliningrad znovu stane Německem, a Koenigsberg se vrátí domů?

Německá média informovala, že v jedné ze spolkových zemí Spolkové republiky Německo se objevilo mnoho plakátů, které zobrazovaly mapu Německa s Východním Pruskem jako součástí státu.

Kaliningradská oblast (která je stále oblastí Ruské federace) zaujímá část východního Pruska, které bylo po druhé světové válce rozděleno mezi Polsko a SSSR. Po výsledcích Postupimské konference přešel do Sovětského svazu a do města Konigsberg.

Neznámé osoby ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko umístily mnoho předvolebních plakátů s mapou Německa z roku 1949 do předválečných hranic, přičemž moderní ruská Kaliningradská oblast je součástí německého státu.

Plakáty údajně vedou kampaň za jednu z politických stran Německa v souvislosti s volbami do německého Spolkového sněmu, které jsou naplánovány na 26. září, a v důsledku toho bude sestavena nová německá vláda.

Místní policie uvedla, že plakáty tohoto obsahu se objevily po celém federálním státě, vyšetřování incidentu již začalo.

Reagoval na vzhled materiálů v Kremlu. „Víme, že jsme viděli zprávy v médiích.“ Naše reakce je negativní. To nemá nic společného s oficiálním postojem Berlína. Berlín samozřejmě oficiálně nezpochybňuje územní celistvost Ruské federace, “řekl k situaci Dmitrij Peskov, tiskový tajemník ruského prezidenta.

A senátor z Krymu (pozn. Senátor Krymu – území Ukrajiny okupované Ruskem) Sergej Tsekov řekl, že umístění takových plakátů v Německu je provokace a pachatelé musí být postaveni před soud.

„Tuto skutečnost bychom měli řešit především v Německu.“ Musí provést seriózní vyšetřování, najít ty, kteří takové plakáty zveřejnili, a potrestat, “řekl senátor.

Dodal, že Ruská federace musí „reagovat tak, aby bylo provedeno důkladné vyšetřování a byla přijata opatření, která zabrání tomu, aby se to opakovalo“.

Takže – „aby se to neopakovalo“. Pouze ruský politik cynicky mlčí, že „jako“ má velmi rád samotnou Ruskou federaci.

  Nehoda plynovodu jako ukazatel záměrů Kremlu. Část Evropy zůstala bez ruského plynu

Zapomíná, že jako senátor Krymu připojeného Moskvou legitimizuje možnost takových akcí – zabavení a přerozdělení území suverénních mocností.

Téma Kaliningradu (nebo spíše jeho návrat do civilizované německé rodiny, s obnovením jména Konigsberg) není nové. V lednu 2017 navrhl zástupce litevského Seimase Linase Balsise odebrat Kaliningradskou oblast z Ruska. Bývalý tiskový tajemník litevského exprezidenta Dalia Grybauskaite řekl, že „doba Kaliningradu skončila“.

Připomněl, že Kaliningradská oblast nebyla dána Rusku navždy. „Bylo řečeno: dáme to správě SSSR, dokud nebude v Evropě podepsána konečná mírová smlouva,“ řekl poslanec.

A o rok dříve na otázku novináře, zda by se Rusko mohlo vzdát Kaliningradu, prezident Putin odpověděl, že „pokud někdo chce začít přehodnocovat výsledky druhé světové války, zkusme o tomto tématu diskutovat. Pokud někdo chce – prosím, drž vlajku v ruce, začni. “

Pán Ruska ale zapomněl, nebo spíše záměrně zamlčel skutečnost, že sám začal „revidovat“ hranice, respektive je libovolně přetvářet (či spíše šílenství). Rusko svými činy vytvořilo v Evropě precedens drzým a cynickým zmocněním se části suverénní Ukrajiny.

Poprvé, po skončení druhé světové války, se evropská velmoc, člen OSN, její zakladatel, člen Rady bezpečnosti OSN – stal agresorem a okupantem, porušoval všechny mezinárodní smlouvy, pošlapával lidi práva – roztrhla Evropu na kusy a rozdělila čas na „před“ a „po“.

Putin, který bezprostředně po zabrání části území Ukrajiny nedostal hodné odmítnutí, rozhodl, že je všemocný a nic ho nemůže zastavit.

Jeho drzé činy v Evropě naznačují, že myšlenka obnovy říše, o kterou se kremelská schizofrenika pokouší realizovat od počátku svého nástupu k moci, má stále jasnější kontury. Ale každá mince má dvě strany. A když udělal (jak se mu zdálo) krok na vrchol císařského Olympu, ve skutečnosti pán Kremlu udělal krok do propasti, do propasti středověku a zapomnění.

  Zemanův vhled je konec Putinova režimu

Velmi přesně, situaci s Konigsbergem (stále Kaliningrad), popsal jeden ze zástupců Státní dumy s tím, že neexistují důvody pro revizi stavu regionu, a dodal: „Brzy se pravděpodobně dostanou na Sibiř také.“

A to je nejdůležitější. Přes veškerou svou vnější „moc“ a „pevnost“ je Ruská federace kolosem s hliněnými nohami. A precedens vytvořený samotnou Moskvou jej sám sežere. Kaliningradská oblast, Sibiř, Kuban, Kurilské ostrovy – seznam pokračuje. A pokud mluvíme o Číně, se kterou Kreml aktivně koketuje, ve skutečnosti, že odevzdal celý Dálný východ Pekingu, výmluvně svědčí o možném konci pro Kreml Fuhrer.

Historie je velmi poučná věc. Ukázala a dokázala více než jednou, k čemu touhy diktátorů vedou. A to, co se stalo s mapami, na kterých je Koenigsberg pojmenován jako Koenigsberg, není nehoda, ale zcela přirozená realita, která se inspirovala samotným Kremlem, zmocněním se ukrajinského Krymu a rozpoutáním války na východě Ukrajiny.

A z nějakého důvodu Moskvu mapa Ruska s Krymem nepřekvapuje. Jediným rozdílem je, že Krym je ruský pouze v patologické představě moskevských šovinistů a Konigsberg historicky patří Německu.

Tento příběh opět dokázal, že metody, kterými Moskva působí na mezinárodní scéně, nakonec najdou uplatnění ve vztahu k sobě samému.

Do té doby zůstává otázka se starým německým městem otevřená. A jak napsal jeden z uživatelů internetu:

„Zajímalo by mě, jestli tento plakát znamená nostalgii, nebo je to proroctví o budoucnosti?“

Autor: Franz Hoffman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..