Babiš dostane potřetí vakcínu. Očkování je největší prohra vlády, míní Bartoš

idnes.cz

Za největší prohru vládu označil šéf Pirátů Ivan Bartoš to, že nedokázala naočkovat proti covidu-19 starší populaci. „Nemáme ochráněnou populaci 60 plus,“ vytkl vládě Bartoš. „Kdy opozice vyzvala lidi, aby se očkovali,“ opáčil mu premiér Andrej Babiš. Dva ze tří nejvážnějších kandidátů na premiéra se utkávají v diskusi volebních lídrů v Ústeckém kraji, kterou nabízí Česká televize.

Sám Babiš se nechá potřetí naočkovat proti covidu-19 den před volbami, 7. října v Ústřední vojenské nemocnici, oznámil v televizní debatě.

Vakcína pro mladší děti má být schválena do Vánoc, dodal premiér. Nyní se mohou vakcínou Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech očkovat děti nad 12 let.

Podle Bartoše je zásadní, aby zůstalo pro lidi testování na covid-19 hrazené ze zdravotního pojištění.

Vedle Babiše, Bartoše dorazil do debaty za koalici Spolu Karel Krejza, za SPD poslanec Jaroslav Foldyna, za komunisty učitel odborného výcviku Jaroslav Komínek, za ČSSD starosta Krupky Zdeněk Matouš a za Přísahu – občanské hnutí Róberta Šlachty bývalý příslušník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a místopředseda hnutí Jaroslav Pelc.

Dávky jen těm, kteří pracovat chtějí, říká Babiš

Velkým tématem v diskusi bylo, za jakých podmínek se mají vyplácet sociální dávky. „Máme v programu dávky jen těm, kteří pracovat chtějí,“ řekl Babiš. Dávky v hmotné nouzi musí podle něj přejít na obce. Zopakoval, že je nespokojen s tím, jak ministerstvo práce a sociálních věcí vede Jana Maláčová z ČSSD, a že ho ANO po volbách bude chtít získat.

„Asi je skupina lidí, které na trh práce nedostanete. Nabídněme lidem práci za lepší peníze,“ řekl v diskusi Pirát Bartoš. Chybou podle něj, že nebyl přijat zákon o dostupném bydlení. Kritizoval také podle něj špatný systém exekucí, který ničí Českou republiku.

  Česko získá 12.000 dávek léku proti covidu-19 od Regeneronu

„Vytvořili jsme si systém, ve kterém se vyplatí nepracovat,“ kritizoval to, jak se vyplácejí dávky, zástupce hnutí Přísaha Pelc.

Babiš kritizoval vstřícnost Merkelové k uprchlíkům i odchod od jaderné energetiky

V souvislosti s víkendovými volbami v Německu premiér Babiš řekl, že končící kancléřka Angela Merkel za CDU udělala chybu, když připustila příchod vlny uprchlíků do Evropy a říkala „wir schaffen das“, tedy že to zvládneme, i když rozhodla, že se Německo vzdá jaderné energetiky.

„Byla politička kompromisu, uměla vyjednávat těžké situace,“ řekl o odcházející německé kancléřce šéf Pirátů.

Poslanec ODS Karel Krejza, který do debaty dorazil za koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), souhlasil s Babišem, že Merkelová udělala chybu útěkem od jaderné energetiky, a vstřícností k migrantům. „Otevření se náruče, až podbízivé, asi nebylo to, co jsme chtěli slyšet,“ řekl Krejza.

Žádný ekofanatický Pirátostan…

Babiš dává dlouhodobě najevo, že Piráti, kteří kandidují v předvolební k oalici s hnutím STAN, jsou pro něj tentokrát největším protivníkem.

„My v Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostan. Nechceme. My nechceme sdílet naše auta. My nechceme sdílet naše byty. My nechceme sdílet naši zemi. My nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament. Nějací zelení fanatici, se kterými by se Piráti spojil,“ burcoval premiér už začátkem června před hlasováním o nedůvěře vládě.

Ostré vymezení vůči Pirátům potvrdil i předvolební spot ANO. „Důchodci maj dost, chceme vaše prachy, pusťte sem migranty,“ skandují v částečně animovaném spotu demonstranti, z nichž někteří jsou maskovaní a Babiš na to říká: „Tohle fakt ne.“

Varoval i před tím, aby se o Česku rozhodovalo víc z Bruselu, tedy před přenášením dalších pravomocí na země Evropské unie. Právě Piráti by podle něj k posilování pravomovcí Evropské unie na úkor Česka zemi vedli.  „Budu vás chránit před chaosem těchhle šílenců,“ říká ve spotu Babiš.

  Blatný: Karanténa se kvůli mutacím prodlouží z deseti na 14 dní

Bartošovi vadí korupční politika ANO

Servítky vůči Babišovu ANO si nebere Bartoš. „Vzhledem ke skandální systémové korupční politice ANO je pro nás spolupráce nepřijatelná,“ řekl v rozhovoru pro páteční vydání týdeníku 5 plus 2.

A ve volebním spotu koalice Pirátů a STAN šéf Pirátů společně s předsedou Starostů a nezávislých Víte Rakušanem apeluje na voliče, aby se šli zbavit pijavic, které podle něj zemi okrádají o budoucnost.

„Nechci, aby moje děti splácely dluhy za zlodějiny jiných. Chci, aby politici brali ochranu krajiny vážně. Nechci už nikdy zažít chaos a bezmoc, kdy zbytečně umírají lidé. Máte hlas, kterým to můžete změnit. Zbavme se pijavic, co naši zemi okrádají o budoucnost! Nejvyšší čas vzít si zpět, co patří nám všem. Vraťme zemi budoucnost,“ nabádají ve spotu.

Jako pijavice je na předvolebním autobuse Pirátů a STAN zobrazena ministryně financí za ANO Alena Schillerová. „Potřebujeme přízeň vás lidí, abychom mohli náš plán naplnit a zbavit vás tasemnic,“ prohlásil také Bartoš při startu horké části kampaně v Ústí nad Labem.

Babišova sázka na Ústí nad Labem se na první pohled jeví jako sázka „na jistotu“. Právě v Ústeckém kraji mělo jeho ANO před čtyřmi lety nejlepší výsledek – 37,55 procenta hlasů (v rámci celé republiky to bylo 29,64 procenta a Babiš tehdy kandidoval ve středních Čechách, kde bydlí. Na sever se přesunul, když se za Ústecký kraj rozhodl kandidovat Pirát Ivan Bartoš, který pochází z Jablonce nad Nisou.

Bartoš to iDNES.cz vysvětlil jednak tím, že chce hnutí ANO odčerpat v Ústeckém kraji co nejvíce hlasů, ale také tím, že v Libereckém kraji, odkud pochází, má koaliční partner STAN silného kandidáta – prvního místopředsedu a šéfa svého poslaneckého klubu Jana Farského.

  Maketa tanku T-54 připomíná v Č. Budějovicích okupaci z roku 1968

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *