Orbán se sejde s Babišem i Zemanem, premiéři navštíví Ústí nad Labem

seznamzpravy.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán ve středu přijede na celodenní návštěvu České republiky. Jednat bude s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a sejde se s prezidentem Milošem Zemanem. Premiéři společně navštíví Ústí nad Labem. V Ústeckém kraji předseda hnutí ANO Babiš vede kandidátku do říjnových sněmovních voleb.

Babiš s Orbánem udržují dlouhodobě dobré vztahy a na řadu věcí mají podobné názory. Minulý týden byl Babiš na dvoudenní návštěvě Maďarska, kde se zúčastnil demografického summitu. Premiéři tehdy společně kritizovali Evropskou unii, která podle nich dostatečně nebrání své hranice před ilegální migrací. Oba premiéři se shodli, že nelegální imigraci do Evropy je třeba předcházet.

Maďarsko se stalo v červnu terčem kritiky kvůli zákonu zakazujícímu osvětu o LGBT. K dopisu lídrů 17 zemí EU na podporu sexuálních menšin, jehož podnětem zákon byl, se premiér Babiš nepřipojil. Podle něj se maďarský zákon netýká sexuálních praktik, ale má ochránit děti a rodiče.

Maďarský premiér je dlouhodobě ve sporu s mnoha unijními lídry, kterým vadí jeho styl vládnutí, jenž sám Orbán označuje za neliberální demokracii. Řada jeho kolegů kritizuje, že maďarská vláda omezuje pluralitu médií, akademické svobody či činnost nevládních organizací.

Babiš přijme Orbána v Kramářově vile. Hlavními tématy jednání budou hospodářská a průmyslová spolupráce, obrana, migrace a dopady pandemie covid-19, informoval Úřadu vlády ČR.

Slavnostní oběd premiérů se uskuteční v Ústí nad Labem na zámečku Větruše, kde ANO na začátku září startovalo volební kampaň. Na její zahájení tehdy nečekaně dorazil premiérův syn Andrej Babiš mladší. Tisková konference je na plánu odpoledne v Severočeském divadle opery a baletu v centru krajského města.

S Orbánem přijede několik ministrů. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je bude provázet při návštěvě společnosti AERO Vodochody AEROSPACE, která se jakožto největší letecký výrobce v ČR zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

  Faltýnkův diář: policie zahájila trestní řízení

Večer přijme Orbána v Lánech prezident Miloš Zeman. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *