Zeman bude volit doma, ohroženo je jeho televizní vystoupení v neděli

idnes.cz

Prezident Miloš Zeman bude volit v pátek do přenosné schránky na zámku v Lánech. Ošetřující lékař mu nedoporučil využít volební místnost. Ve čtvrtek odpoledne o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zda prezident vystoupí v neděli v přímém přenosu v povolebním pořadu CNN Prima News, jak televize původně avizovala, se neví. Nedělní schůzka Zemana s premiérem Andrejem Babišem je zatím nadále v plánu.

Lékař Miroslav Zavoral byl u hlavy státu. Do Lán přijeli i kancléř Vratislav Mynář a Zemanova dcera Kateřina.

„Prezident republiky Miloš Zeman bude volit do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v pátek dne 8. října 2021 na zámku v Lánech. Profesor Miroslav Zavoral nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel. Na základě doporučení profesora Miroslava Zavorala bude upravován i další program prezidenta republiky,“ informoval mluvčí.

Prezidenta Miloše Zemana ve čtvrtek odpoledne v Lánech opět navštívil jeho ošetřující lékař, ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral. Potvrdila to mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Už kolem 13:45 přijela na zámek v Lánech Zemanova dcera Kateřina a také hradní kancléř Vratislav Mynář. Ten krátce před 16. hodinou odjel. Jako poslední v 16.35 odjela z Lán nakonec dcera.

„Dnes v odpoledních hodinách se uskutečnila plánovaná lékařská návštěva ředitele ÚVN pana profesora Zavorala u pana prezidenta Miloše Zemana,“ napsala v krátké tiskové zprávě mluvčí střešovické nemocnice Jitka Zinke. Zavoralovou specializací je gastroenterologie.

Ze záběrů z místa je patrné, že lékař dorazil před 14. hodinou odpoledne a schůzka u prezidenta skončila před 15:30, kdy ho fotografové zachytili, jak vychází ze dveří budovy zámku v Lánech.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček bližší informace k návštěvě Zavorala neuvedl. „Jde o plánovanou návštěvu, tedy nic mimořádného,“ sdělil.

  O víkendu bude sněžit, na horách i vydatně, mráz může poškodit vegetaci

Také nemocnice se obrnila mlčením. „V souladu se zákonem o zdravotních službách nebude ÚVN poskytovat informace o skutečnostech souvisejících s poskytováním zdravotní péče,“ dodala bez dalších podrobností Zinke. Poslední prohlídku Zeman absolvoval v pondělí.

„Jsem informován. Navštívil jsem ho v nemocnici (už v září pozn. red.) a jak jsem ho viděl, měl se dobře. Nemá chuť jíst, řeší to pan Zavoral (ošetřující lékař prezidenta a ředitel ÚVN pozn. red.) a já bych ho měl vidět v neděli. Viděl jsem ho deset dní zpětně. O jeho nemoci jater či jeho hospitalizaci nic nevím. Byl na kapačkách, nemá dostatek živin, ale musí jíst, ale skutečně neznám detaily a je tam i lékařské tajemství,“ řekl ve čtvrtek rádiu Impuls premiér Babiš na dotaz ohledně spekulací kolem zdravotního stavu prezidenta.

Nemocnice ve středu potvrdila, že Zemana v Lánech navštívil Zavoral již v pondělí. Podle informací Deníku N jej měl tehdy přesvědčovat, ať souhlasí s opětovnou hospitalizací za účelem podstoupení dalších vyšetření.

Hradní kancléř Vratislav Mynář každopádně ve středu opětovnou hospitalizaci vyloučil. Uvedl, že nyní není v plánu. Současně odmítl, že by prezident trpěl vážnými potížemi. Pondělní návštěva Zavorala v Lánech podle něj byla jednou z pravidelných návštěv, na kterých se Pražský hrad s ředitelem nemocnice domluvil asi před rokem.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu uvedl, že Zeman pracuje v Lánech, v pátek se chystá volit a připravuje se na povolební vyjednávání. „Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek,“ doplnil.

Ve čtvrtek Hrad informoval, že prezident na doporučení lékaře bude volit do přenosné urny, kterou mu přinesou do zámku v Lánech.  „Profesor Miroslav Zavoral nedoporučil při své návštěvě ve čtvrtek dne 7. října 2021 prezidentu republiky, aby využil možnosti volit ve volební místnosti. Prezident republiky toto doporučení vyslyšel. Na základě doporučení profesora Miroslava Zavorala bude upravován i další program prezidenta republiky,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

  Zeman se v pondělí setká s kandidátem na ministra zemědělství Nekulou

V neděli měl prezident vystoupit živě v povolebním pořadu CNN Prima News. Jeho vystoupení  zatím není jisté.  „Zveřejněné informace jsou pro nás nové. Čekáme na oficiální vyjádření, o vysílání z Lán bude rozhodnuto zítra,“ reagovala televize.

Hrad chystá žalobu

Ohledně prezidentova zdravotního stavu se od začátku týdne ve Sněmovně mezi poslanci i na sociálních sítích šíří řada spekulací. Například Džamila Stehlíková, exministryně, psychiatrička a předsedkyně neparlamentní Liberálně ekologické strany, v noci na středu na svém blogu mimo jiné uvedla, že lze předpokládat, že důvodem záříjové hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy.

Proti tvrzení se ve středu večer Hrad ostře ohradil s tím, že podá žalobu a stížnost. „Kancelář prezidenta republiky upozorňuje, že informace objevující se v současné době o zdravotním stavu prezidenta republiky se nezakládají na pravdě. Jedná se o úmyslné dezinformace nebo přímo cílené lži,“ uvedl Pražský hrad v prohlášení.

Konkrétně zmínil právě Stehlíkovou. Kancelář prezidenta republiky ji obvinila z toho, že se ke zdraví prezidenta vyjádřila bez znalosti skutečného zdravotního stavu Zemana a bez přístupu k jeho zdravotní dokumentace a že zneužila svou lékařskou autoritu k politickým cílům.

„Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ uvedli v prohlášení. Cílem podle Hradu je apelovat na dodržování základů etiky a lidské slušnosti.

Stehlíková: Budu chtít posudek stavu Zemana

Stehlíková reakci Hradu označila za důkaz toho, že má pravdu. „Nebyl jediný důvod vydávat toto prohlášení, stačilo by, kdyby prezident promluvil k národu a vystoupilo lékařské konzilium včetně gastroenterologa, který je ošetřujícím lékařem, ale rovněž neurologa a psychiatra, a informovalo veřejnost o zdravotním stavu prezidenta republiky,“ řekla. Pražský hrad vyzvala, aby ještě do voleb takové lékařské konzilium vystoupilo.

  Šéfem Vojenských lesů a statků byl jmenován Vohradský

Zároveň řekla, že uvítá oficiální krok Hradu při podání žaloby, aby mohla obratem zažádat o soudní znalecký posudek k posouzení Zemanova zdravotního stavu v oblasti psychiatrie a neurologie. „Protože máme právo vědět, jestli hlava státu a vrchní velitel ozbrojených sil je dementní, či nikoliv, je při smyslech, či nikoliv, jestli je orientován v prostoru a čase, či nikoliv,“ řekla.

Postup Hradu označila za politické pronásledování občana-odborníka, který v právním státu vyjádřil svůj názor a chce znát pravdu.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..