Češi v Jižní Americe začali hlasovat ve volbách do Sněmovny

zpravy.aktualne.cz/

V letošních volbách do Poslanecké sněmovny už mají možnost hlasovat Češi pobývající na americkém kontinentu. Ve 14:00 tamního času (19:00 SELČ) se otevřely volební místnosti na zastupitelských úřadech v Brazílii a v Argentině. O hodinu později se začíná volit na Kubě a na východním pobřeží Spojených států a Kanady.

Prvních pět voličů hned krátce po otevření volební místnosti dorazilo na konzulát v brazilském Sao Paulu, kde volební komise očekává účast nejméně několika desítek lidí. „Volby jsou pro nás malý svátek, pro nás a krajany, se kterými tu v Sao Paulu a okolí udržujeme blízké vztahy,“ sdělil ČTK František Fleišman, zástupce generálního konzula v Sao Paulu a předseda tamní volební komise. Fleišman ale zároveň podotkl, že Brazílie je rozlehlá a ne všichni Češi si mohou dovolit kvůli volbám na zastupitelské úřady přicestovat.

Volební místnost se otevřela také v hlavním brazilském městě Brasília. Do tamních voličských seznamů se zapsaly asi dvě desítky lidí včetně pracovníků velvyslanectví a jejich rodin.

Volby začaly rovněž v argentinské metropoli Buenos Aires. Předseda tamní volební komise a zástupce argentinského velvyslance Jindřich Kubovský ČTK řekl, že podle jeho odhadu dorazí na velvyslanectví v Buenos Aires několik desítek voličů.

Možnost ovlivnit složení dolní komory českého parlamentu mají čeští občané, kteří trvale žijí nebo jen dočasně pobývají v cizině kvůli práci, studiu i rekreaci. K volbám v zahraničí se Češi mohli zapsat do voličských seznamů nebo hlasovat s voličským průkazem.

K volebním urnám mohou Češi v Americe dorazit dnes od 14:00 do 21:00 místního času nebo zítra ve stejném časovém rozmezí. Ve zbytku světa se bude hlasovat stejně jako v Česku. Celkem bude podle ministerstva zahraničí otevřeno 111 volebních míst, většinou na českých velvyslanectvích a konzulátech. V cizině si voliči budou vybírat z kandidátů, kteří se do voleb přihlásili v Ústeckém kraji. Mezi nimi je mimo jiné premiér a předseda ANO Andrej Babiš a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

  Policisté odložili případ privatizace bytu exministra Arenbergera. Trestný čin se podle nich nestal

Předseda českého Senátu Miloš Vystrčil na dnešní konferenci o krajanech sdělil, že Senát by chtěl napříště hlasování lidem v zahraničí ulehčit možností korespondenčního hlasování. Horní komora Parlamentu se o zavedení korespondenčního hlasování pro krajany snaží dlouhodobě, podobně jako některé strany ve Sněmovně. Jejich návrhy ale zatím v dolní komoře nenašly většinovou podporu.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..