Sanitka odvezla prezidenta Zemana do nemocnice. V Lánech se předtím setkal s Babišem

Foto: ČTK

Prezidenta Miloše Zemana převezla sanita z lánského zámku do Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Informaci serveru iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Krátce předtím v Lánech navštívil prezidenta premiér Andrej Babiš (ANO), který se tam zdržel přibližně tři čtvrtě hodiny. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka vyslovil prezident Zeman na žádost lékaře souhlas s hospitalizací.

„Mohu potvrdit, že pan prezident Miloš Zeman bude hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Další podrobnosti podle ní na tiskové konferenci ve 14 hodin oznámí ředitel nemocnice a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral. „Vystoupí před emergency s krátkým prohlášením bez dalších dotazů,“ sdělila. Tiskovou konferenci bude přenášet i Radiožurnál.

Podle pořadu Otázky Václava Moravce „Andrej Babiš navštívil prezidenta republiky ve chvíli, kdy byl naplánován na 12. hodinu převoz prezidenta republiky do Ústřední vojenské nemocnice“, což serveru iROZHLAS.cz řekl i zdroj z Hradu. Až dosud ale o převozu do ÚVN hradní kancelář oficiálně neinformovala.

O tři čtvrtě hodiny později o převozu informoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru: „Prezident republiky Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Prezident republiky byl hospitalizován v neděli dne 10. října 2021.“

Sanitka se Zemanem vyjela z Lán krátce po 12. hodině. Doprovázely ji limuzíny, které jsou běžně součástí prezidentské flotily. Stalo se tak krátce poté, co Zemana v Lánech navštívil premiér Babiš. Dorazil tam na plánovanou schůzku po volbách. Odjel však zadním vchodem po zhruba 40 minutách, aniž by předstoupil před novináře.

Podle záběru zveřejněných serverem Novinky.cz při příjezdu do ÚVN přibližně ve 12.45 měl prezident Miloš Zeman zavřené oči a hlavu svěšenou.

  Sokolové sobě. V Dobřichovicích u Prahy vybudovali dobrovolníci bez pomoci státu očkovací centrum

„Je unavený, v sanitě usnul,“ tvrdí zdroj z Hradu, který na dotaz serveru iROZHLAS.cz odpověděl pod příslibem anonymity.

Do nemocnice s prezidentem dorazila i jeho manželka Ivana a dcera Kateřina.

Prezidentův zdravotní stav

V polovině září strávil Zeman víc než týden v nemocnici, důvod se veřejnost dozvěděla až po několika dnech. „Jednoduše dehydratace a mírné vyčerpání,“ popsal tehdy hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Nejasnosti o prezidentově stavu však poté začaly sílit.

Na začátku října totiž Zemana znovu navštívil jeho ošetřující lékař Miroslav Zavoral a média začala spekulovat o jeho zdravotním stavu. Hrad nicméně dohady odpálkoval, prezidenta prý čeká řada schůzek nebo debata pro CNN Prima News.

Během několika dnů se ale plány změnily a Ovčáček začal mluvit o tom, že Zeman „musí nabrat sil“. Hrad proto oznámil, že prezident na doporučení lékaře nakonec odvolí v Lánech. A zrušila se také plánovaná účast v debatě na Prima CNN News.

„Musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let, to už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,“ řekl Ovčáček v pátek na Rádiu Zet. Zároveň prohlásil, že současný stav Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády. Jak se měnila vyjádření Hradu, si můžete přečíst ZDE.

Radiožurnál a Deník N přitom zjistily, že Hrad neříká o prezidentově zdravotním stavu pravdu. Sedm důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že prezident má problémy s játry a do nemocnice musel kvůli tomu, že se mu začala tvořit tekutina v dutině břišní. O Zemanových problémech s játry mluvil ve středu i bývalý prezident Václav Klaus.

Ke zdravotnímu stavu prezidenta se ve čtvrtek vyjadřoval v rozhovoru pro Rádio Impuls také premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj prezident nemá chuť k jídlu a nemá dostatek živin.

  Po srážce vlaků u Domažlic dva mrtví, několik těžce zraněných

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..