Ceremoniál se odsouvá, Zeman chce vyznamenání předat osobně na Nový rok

irozhlas.cz

Prezident republiky Miloš Zeman rozhodl o přesunu slavnostního ceremoniálu k předávání státních vyznamenání z 28. října na 1. ledna 2022. Věří, že ocenění bude moci vyznamenaným předat osobně.

„Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezidentův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula už odpoledne redakci iDNES.cz potvrdil, že ceremoniál k předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě byl zrušen. O novém datu ale ještě neinformoval.

Stejnou informaci obdržel také další nominovaný, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Hrad ho kontaktoval telefonicky, sdělil mu, že slavnostní předávání je odsunuto a bude záležet pouze na prezidentovi, kdy se rozhodne ho uskutečnit.

Premiér Andrej Babiš dříve uvedl, že považuje za vhodné udělování vyznamenání 28. října odložit, pokud není prezident ceremonie schopen.

Zeman v minulosti avizoval, že plánuje předávání řádů absolvovat na vozíku. V současné době je prezident v Ústřední vojenské nemocnici s blíže nespecifikovaným onemocněním. Kdy nemocnici opustí, se neví.

Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš dříve v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že pokud i letos dojde na odložení slavnostního předávání vyznamenání 28. října, Hrad zveřejní seznam vyznamenaných přesně ve 20:00 hodin.

„Pražský hrad v pravé poledne nabídne slavnostní rozšířené střídání Hradní stráže, večer bude Hrad slavnostně nasvícen v barvách české trikolory,“ řekl Kruliš. Prvního ledna si pak ve Vladislavském sále přeberou svá vyznamenání i ocenění z roku 2020.

Seznam oceněných

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.

  Dodržoval jsem Ústavu, hájí se šéf Senátu. Zeman ho obvinil z pokusu o puč

Oceněn bude i další tragicky zesnulý, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Prezident také zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho „zcela určitě“ udělí. Babiš avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.

Zdroj: https://www.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..