O minimální mzdě bude vláda podle Schillerové rozhodovat na příštím jednání

irozhlas.cz

Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to řekla novinářům po dnešním zasedání kabinetu. Růst na 18.000 korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila Schillerová za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a zejména její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Maláčová navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15.200 na 18.000 korun, tedy zhruba o 18 procent. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. Později na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová dnes zopakovala, že ona sama je pro maximální růst o tisíc korun.

Zaručené mzdy se vyplácejí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a složitosti práce. Pohybují se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Podle návrhu by se tedy vyplácely od 18.000 do 36.000 korun. Schillerová už dřív řekla, že výrazné navýšení by mohlo vést k propouštění lidí s nižším výdělkem. Podle Maláčové stát vybere víc na daních a odvodech a vyšší mzdy podpoří ekonomiku, protože lidé budou víc utrácet. Někteří ekonomové varují před zdražováním a roztáčením inflační spirály.

Autor: ČTK

  Schillerová před odchodem nabírá na ministerstvo desítky úředníků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *