Koruna po snížení základní úrokové sazby oslabila

Koruna ve čtvrtek oslabila poté, co rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Vůči euru si česká měna ve srovnání se středečním závěrem pohoršila o osm haléřů na 24,58 Kč/EUR. K dolaru pak klesla o tři haléře, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,37 Kč/USD. Pražská burza nepatrně posílila, dařilo se Komerční bance.

Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022, je to první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla. Podle něj snížení podpořilo všech sedm členů bankovní rady. Při zdůvodnění kroku uvedl, že nákladové i poptávkové inflační tlaky v české ekonomice odeznívají a předběžné ukazatele naznačují hospodářskou stagnaci ve čtvrtém čtvrtletí. Na začátku příštího roku ČNB čeká pokles inflace ke třem procentům.

Michl upozornil, že i přes nynější snížení se budou úrokové sazby v nadcházejících čtvrtletích nacházet výš, než by předpokládala makroekonomická prognóza ČNB. Zdůraznil, že bankovní rada je připravena adekvátně reagovat na případné naplnění rizik prognózy. Tato rizika hodnotí jako proinflační, je to zejména riziko ztráty ukotvenosti inflačních očekávání a dopad změn nepřímých daní na ceny.

Pražská burza ve čtvrtek nepatrně posílila o 0,02 procenta na 1395,80 bodu. Aktivita na trhu byla nízká. Dařilo se akciím Komerční banky, ztrácela naopak energetická společnost ČEZ. V zisku zakončily obchodování cenné papíry slovenské průmyslové společnosti Gevorkyan, která se dnes poprvé obchodovala na hlavním trhu pražské burzy. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Posilovala většina finančního sektoru. Komerční banka zhodnotila o 0,35 procenta na 709 korun. Byla zároveň nejvíce obchodovaným titulem na burze, její akcie obstaraly téměř polovinu celkového objemu obchodů. Erste Bank si polepšila o 0,17 procenta na 884,10 Kč, pojišťovna VIG pak o 0,47 procenta na 645 korun. V červeném ale skončila Moneta Money Bank, odepsala 0,43 procenta na 92,10 Kč.

  Rodičovský příspěvek asi vzroste od ledna o 50.000 Kč

ČEZ po výrazném středečním posílení oslabil o 0,57 procenta na 953 korun. V červeném skončily také akcie stavitele solárních elektráren Photon Energy. Klesly o 0,76 procenta na 46 korun.

Na hlavní trh pražské burzy se z trhu Start přesunula společnost Gevorkyan, která se specializuje na práškovou metalurgii. První den zakončila silnější o 0,72 procenta na 280 korunách.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,50 24,58
Kč/USD 22,34 22,37

Zdroj: Patria Online

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com