Křesla ve vládě doznala změn. Takto se rýsuje Fialův kabinet

seznamzpravy.cz/

Seznam Zprávy rekonstruovaly aktuální stav vyjednávání o nové vládě. Koalice PirSTAN má požadavek na obsazení tří dosud nejistých ministerstev. Oba tábory se zajímají o životní prostředí.

Od voleb uplynou tři týdny a čas na vyladění vládních obrysů se krátí. O podobě vládní sestavy chtěly mít koalice podle původního plánu jasno již tento týden, jenže ani několikahodinové jednání v tomto týdnu nepřineslo definitivní seznam.

Stále není zřejmé ani to, v jakém poměru a jaká ministerstva si pět stran a hnutí rozdělí. Koalice se znovu sejdou příští úterý. Počítá se s celodenním jednáním rozděleným několika přestávkami na více bloků.

Je pravděpodobné, že příští úterý si obě koalice řeknou, co která strana a hnutí získá, ale ještě nezveřejní, kdo konkrétně ve vládě zasedne. To by měli politici vyladit do konce příštího týdne, aby mohli plán zveřejnit před prvním zasedáním nové Poslanecké sněmovny 8. listopadu.

Zdroje Seznam Zpráv, které jsou od začátku blízko vyjednávání o vládě, současnou situaci rekonstruují následovně. Koalice PirSTAN by měla obsadit Ministerstva vnitra, průmyslu a obchodu, školství a oblast digitalizace a IT.

Pak je tu balík tří rezortů, které by Piráti a Starostové rádi obsadili, avšak čekají, co na to v úterý řekne druhá koalice SPOLU. Jde především o Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo životního prostředí a zahraničí. Kolik křesel nakonec v rámci koalice připadne Pirátům, není jasné – požadují jich polovinu.

Informace se shodují v tom bodě, že nejblíže k obsazení Černínského paláce má dlouhodobý kandidát na ministra zahraničí a pirátský exposlanec Jan Lipavský. Ministerstvo pro místní rozvoj si dlouhou dobu nárokovali Starostové, podle zdrojů Seznam Zpráv na tomto požadavku ale nechtějí nechat koalici vykrvácet a jsou připravení se ho ve prospěch Pirátů vzdát.

  Průšvih přijde dřív než v září, varuje Prymula. Aktuální čísla neříkají vše

Pirátská strana trvá na tom, že o obsazení ministerstev měla jasno už před volbami, když vyvěsili seznam svých odborných garantů. U Ministerstva pro místní rozvoj byli uvedeni tehdejší poslanec Ondřej Profant a pražský radní Adam Zábranský. Možností také je, že by na místní rozvoj mohl zamířit šéf Pirátů Ivan Bartoš a naopak oblast IT a digitalizace by obsadil pirátský poslanec Jakub Michálek.

„To je skutečně záležitost jednání s partnery a odkrývat karty teď by nebylo fér vůči nim. A ano, případné mé angažmá na MMR by dávalo smysl, protože jsem se tomuto segmentu věnoval. Ale dokud není dojednáno vše, není dojednáno nic,“ uvedl Bartoš v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Pokud by místní rozvoj obsadili Piráti, snažení Starostů by se upnulo na získání Ministerstva životního prostředí. Zejména kvůli Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal), velkým financím a společenské důležitosti bude tento úřad hrát do budoucna čím dál větší roli. To si však uvědomuje i konkurenční koalice SPOLU, která by rovněž tento rezort ráda získala do své správy.

Sestavování nové vlády se zadrhlo na jednáních s Piráty. V jejich řadách zejména v posledních dnech narostla nervozita a nejistota spočívající v základní otázce: Chtějí nás ostatní ve vládě?

Takové podezření u Pirátů způsobila vyjádření některých koaličních politiků, kteří se o Piráty kriticky otřeli v médiích. Například senátor za STAN Zdeněk Hraba kritizuje Piráty za to, že chtějí víc než jedno ministerstvo.

Pichlavou šipku vyslala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která v rozhovoru pro Novinky.cz před několika uvedla: „Pnutí, které je v Pirátské straně a které je pochopitelné, nás netěší, protože se projevuje už teď při jednání o vládě.“

Kritiku si vysloužila i Olga Richterová, která byla kandidátkou na ministryni práce a sociálních věcí, nakonec ale z osobních důvodů otočila. Zástupci Pirátů se dušují, že o vládě vyjednávají seriózně. Obavy ale u partnerů vyvolává fakt, že vstup do vlády musí Bartošovi ještě odhlasovat strana.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..