Krizi na bělorusko-polské hranici je nutné ukončit kvůli lidské důstojnosti, shodli se Macron s Putinem

irozhlas.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se v pondělí při telefonátu shodli, že je třeba zmírnit napětí na bělorusko-polské hranici. Neměli ale stejný názor na původ migrační krize, sdělil Elysejský palác. Německá kancléřka Angela Merkelová zase kvůli migrantům telefonicky hovořila s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

„Cílem telefonátu bylo ukončit tuto (migrační) krizi,“ řekl novinářům poradce francouzského prezidenta. Podle něj hovor inicioval Macron a telefonát trval hodinu a 45 minut.

„I když nebyla shoda na tom, jak současná krize na běloruských hranicích vznikla, tak ohledně migrační otázky Vladimir Putin prezidentovi řekl, že chápe nutnost ji ukončit, a to zejména kvůli lidské důstojnosti migrantů, kteří jsou využíváni jako nástroje,“ citovala Macronova poradce agentura Reuters. Podle něj Putin naznačil, že se chystá o situaci na hranicích jednat s Lukašenkem.

Státníci podle agentury DPA mluvili i o běloruských výhrůžkách zastavit tranzit plynu přes území země směrem do Evropy. Také v této věci Macron naléhal na zmírnění napětí.

O rozhovoru Merkelové a Lukašenka informovala běloruská agentura, nesdělila však žádné podrobnosti. Šlo však o vůbec první přímý kontakt některého ze západních státníků s Lukašenkem od sporných voleb minulý rok v srpnu.

V pondělí večer o telefonátu novináře informoval kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. „Hovořili o složité situaci na hranicích mezi Běloruskem a Evropskou unií, obzvláště o nezbytnosti poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům a migrantům, kteří se tam nacházejí,“ řekl. „Dohodli se také, že o těchto tématech budou dále jednat,“ dodal mluvčí.

Státy Evropské unie se v pondělí v reakci na napjatou migrační situaci u hranic s Běloruskem shodly na dalším rozšíření sankcí vůči běloruskému režimu. Ty se nově dotknou například letecké společnosti Belavia a dalších firem z oblasti cestovního ruchu.

Polsko v pondělí oznámilo, že příští měsíc začne na hranici s Běloruskem stavět bariéru, aby migrantům v cestě přes hranice zabránilo.

  Prezident Biden na setkání se Zelenským jasně vyjádřil podporu Ukrajině

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *