Povinné očkování je krok do tmy. Nyní je to zcela mimo realitu, říká Válek

idnes.cz

Bavit se v nynější fázi o povinném očkování je podle kandidáta na ministra zdravotnictví nové vlády Vlastimila Válka zcela mimo realitu. Povinné očkování pro dospělé je podle něj krokem do tmy, nikdy tady nic takového nebylo, řekl v rozhovoru pro DVTV. Prioritou je nyní podle Válka přeočkování lidí třetí dávkou a jiné další úkoly.

„Povinné očkování u dospělé populace je krok do tmy. Nikdy nic v historii lidstva jako povinné očkování u dospělé populace nebylo,“ prohlásil v rozhovoru pro DVTV kandidát na ministra zdravotnictví nové vlády Petra Fialy lékař Vlastimil Válek.

Povinné očkování chce zavést vláda v demisi Andreje Babiše pro některé profesní skupiny, například zdravotníky, policisty nebo pracovníky sociálních služeb, a lidi nad 60 let. Konkrétní podobu vyhlášky, která by mohla začít platit od března roku 2022, má v nejbližší době představit ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

K povinnému očkování seniorů je Válek kritický. „Podle mého názoru není smysluplné, aby se lidé nad 60 let museli povinně očkovat. To není problém, který bychom teď měli řešit,“ míní Válek.

Bezesporu je však podle něj potřeba, aby se proti covidu naočkovali všichni příslušníci složek integrovaného záchranného systému, tedy pracovníci Zdravotnické záchranné služby, hasiči a policisté.

O povinném očkování zdravotníků a pracovníků v sociálních služeb je podle Válka třeba vést diskuzi, jestli je na to systém připravený. V roli ministra zdravotnictví by povinné očkování pro některé profesní skupiny podpořil, pokud by na tom byla shoda zástupců konkrétního oboru.

Válek uvedl spoustu jiných priorit než je povinné očkování, které je podle něj potřeba řešit přednostně. „Máme několik milionů lidí, co čekají na třetí dávku a nedostávají ji. Máme očkování pro děti od pěti pěti let, které schválila EMA (evropská léková agentura, pozn. red.) a nevíme, jak ho zrealizovat. Máme deset tisíc policistů, kteří se nechtějí očkovat. Máme spoustu lidí, kteří dostali jednodávkovou vakcínu a měli by být přeočkování,“ rozvedl v rozhovoru Válek.

  V Letňanech hořela hala veletržního areálu, škoda je 150 milionů korun

Záměr povinného očkování hájil v Poslanecké sněmovně tento týden Babiš jako „jasný signál pro občany, že očkování je jediná cesta“. „Vyčerpali jsme všechny pozitivní motivace k očkování,“ prohlásil premiér v demisi.

Zdroj: https://www.idnes.cz/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..