EU musí posílit schopnost bránit vnější hranice, vyzval Macron

ft.com/

Francie využije svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU, které na půl roku převezme od ledna, k posílení schopnosti Evropské unie bránit vlastní vnější hranice. Při představování priorit francouzského předsednictví prohlásil prezident Emmanuel Macron.

Šéf Elysejského paláce řekl, že posílení suverenity EU, a zvláště jejích hranic, bude hlavní prioritou Francie za jejího předsednictví. „Řekl bych, že se musíme posunout od Evropy spolupráce uvnitř našich hranic k Evropě, která je silná ve světě, plně suverénní, svobodná ve svých rozhodnutích a která je pánem svého osudu,“ prohlásil.

Podle Macrona nynější migrační krize na východě EU ukázala potřebu akce. Francouzský prezident dále řekl, že členské státy EU musí posílit zdroje určené na kontrolu hranic. Unie podle něj také musí najít politické řešení ohledně migrace.

Macron zdůraznil, že Evropa by měla umět chránit své hranice tváří v tvář migračním krizím, zvláště reformou schengenského prostoru. Schengen, tedy prostor volného pohybu evropských zemí, podle něj potřebuje politické řízení, jdoucí napříč pravidelnými schůzemi ministrů, kteří se těmito otázkami zabývají. Kromě toho je prý potřeba zavést mechanismy solidární podpory pro případ krize na hranicích některého z členských států.

Francie přebírá půlroční předsednictví v době, kdy je Bělorusko viněno ze záměrného vyvolávání uprchlické krize tím, že směruje migranty z Blízkého východu na polské a litevské hranice. EU je navíc roky hluboce rozdělená v otázce, jak na přistěhovalectví reagovat, jak reformovat vlastní a v krizi nepříliš funkční azylový systém a jak chránit společné vnější hranice schengenské zóny.

Macron na dnešní tiskové konferenci hovořil například také o obranné politice. EU musí podle něj definovat novou obrannou strategii, která by posílila její schopnost bránit se, i když NATO je podle francouzského prezidenta nadále užitečné a efektivní.

  Morawiecki nepojede na summit do Budapešti. Podle médií se kvůli sporu o Turów nechce sejít s Babišem

Macron dnes také oznámil, že 17. a 18. února se v Bruselu uskuteční summit mezi Africkou unií a EU. Jeho cílem má být posílení „poněkud unavených“ vztahů mezi oběma kontinenty. EU by podle Macrona měla hrát významnější roli v bezpečnosti oblasti Sahelu.

Paříž se unijního předsednictví ujme 1. ledna. Po půl roce Francii v čele EU vystřídá Česká republika. Osou francouzského předsednictví bude heslo „obnova, síla a sounáležitost“, uvedl už dříve Macron. Naposledy Francie předsedala Radě EU v roce 2008.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..