Netanjahu: Uznání Palestiny několika evropskými zeměmi bude odměnou terorismu

Uznání palestinské státnosti Norskem, Španělskem a Irskem, které tyto země avizovaly na 28. května, bude podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua odměnou terorismu. Z premiérova prohlášení cituje server The Times of Israel (ToI). Samostatná Palestina by podle Netanjahua byla teroristickým státem.

„Osmdesát procent Palestinců na (Západním břehu Jordánu) podporuje hrozivý masakr ze 7. října,“ uvedl Netanjahu s odvoláním na průzkum provedený palestinskou organizací krátce po říjnovém teroristickém útoku, při kterém palestinští ozbrojenci zabili 1200 Izraelců a dalších více než 250 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy. „Toto zlo nesmí dostat vlastní stát. Bude to teroristický stát. Pokusí se masakr ze 7. října zopakovat a my s tím nebudeme souhlasit,“ dodal izraelský premiér. Válka v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil v reakci na teroristický útok ze 7. října, si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádala životy více než 35.700 Palestinců.

Agentura Reuters v polovině prosince sdílela průzkum palestinského centra pro průzkum mínění (PCPSR), podle něhož se 72 procent Palestinců na Izraelem okupovaném Západním břehu domnívalo, že útok hnutí Hamás na Izrael byl správným krokem. Izrael Západní břeh Jordánu, kde vládne zčásti palestinská samospráva Mahmúda Abbáse, okupuje od konce šestidenní války v roce 1967. Oblast společně s Pásmem Gazy tvoří palestinská území.

Palestinskou státnost podle serveru BBC podporuje většina zemí světa, ačkoliv v drtivé většině nejde o evropské země. Norsko, Španělsko a Irsko se navzdory rezervovaným reakcím svých západních partnerů a nevoli Izraele hodlají do této skupiny zemí zařadit, podle nich v zájmu míru na Blízkém východě. Podle norského ministra zahraničí Espena Bartha Eideho jde rovněž o odpověď na politiku Netanjahuovy vlády, která dává najevo, že s Palestinci nemá v úmyslu jednat a je naopak vstřícná k zakládání nových nelegálních osad na palestinských územích.

  Ochranka Čaputové zadržela ženu, která vnikla na pozemek prezidentky

Válka v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil v reakci na teroristický útok ze 7. října, si podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádala životy více než 35.700 Palestinců.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com