Bartoš se chce zaměřit na přepracování stavebního zákona či rozvoj regionů

eurozpravy.cz

Prioritami ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jsou podle Ivana Bartoše (Piráti) přepracování stavebního zákona, posílení transparentnosti veřejných zakázek i strategické plánování regionálního rozvoje. Řekl to dnes na tiskové konferenci po uvedení do úřadu. Bartoš se podle premiéra Petra Fialy (ODS), který ho do funkce doprovodil, dlouhodobě zabývá veřejnou správou a byl velmi aktivní při přípravě stavebního zákona předešlou vládou. Na vedení MMR je podle něho proto velmi dobře připraven.

Česká republika se podle Bartoše potýká s bytovou krizí. „Už teď je pozdě s řešením, které musí bezodkladně přijít,“ řekl nový ministr. Důraz chce klást na digitalizaci stavebního řízení a tím i na jeho zrychlení. Rychlejší výstavbu nových bytů lze podle Bartoše zajistit ve spolupráci s obcemi. „Máme proto ambici představit zákon o dostupném bydlení, aby skutečně obce měly nástroje, možnosti, metodologii, ale i finanční podporu, aby mohly stavět a zvyšovat svůj bytový fond,“ uvedl dále. Opozice ještě před volbami podle Bartoše připravila vlastní verzi stavebního zákona. Bude podle něj stavebním kamenem pro přepracování schváleného znění, které předložila předchozí vláda.

S ohledem právě na vytváření dostupného bydlení Bartoš nevylučuje ani pokračování rozvíjení nástroje PPP (partnerství veřejného a soukromého sektoru). MMR ještě pod vedením předchozí ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) tento nástroj před sněmovními volbami použilo k vytvoření pilotního projektu výstavby nájemních bytů.

Bartoš se chce dále zaměřit na efektivitu, čerpání a transparentnost veřejných zakázek. Chce, aby do nich mohly vstupovat i malé a střední firmy, kdy je podle něj nyní administrace v mnoha případech složitá. Transparentnost a účelnost Bartoš zdůraznil i v případě rozdělování evropských dotací. Zároveň je podle něj třeba vyhovět požadavkům Evropské komise.

Další prioritou MMR bude podle Bartoše řízení regionálního rozvoje, a to na základě dat. Chce, aby i zde důležitou roli sehrála digitalizace. Regiony v ČR jsou podle něj různě silné a mají odlišné potřeby. Snahou bude maximálně snížit rozdíly mezi bohatými a chudými regiony. Bartoš také uvedl, že hodlá řešit také lázeňství a cestovní ruch, tedy odvětví výrazně zasažená koronavirovou krizí.

  Hamáček: Rozvolnění není jisté

V tiskové zprávě poté ministr uvedl, že v rámci nově vzniklé vlády vznikne Vládní výbor pro regionální politiku, který by měl koordinovat politiku všech resortů, které mají dopad na regiony. „Propasti mezi regiony se zvětšují, a pokud to budeme přehlížet, může to nakonec rozervat celou zemi. Regionální politika státu musí být založena na datech tak, aby u všech projektů byl zřejmý jejich dopad na regionální soudržnost a byly realizovány ty, které regionální nerovnosti zmírní, “ uvedl Bartoš. A tím konečně dojde k posílení koordinační role MMR, jak ji zmiňuje kompetenční zákon, dodal.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..