Slovenská policie obvinila expremiéra Fica. Při zákazu vycházení svolával protest proti opatřením

irozhlas.cz

Slovenského expremiéra a šéfa opozičních sociálních demokratů (Smer-SD) Roberta Fica obvinila policie minulý týden kvůli tomu, že v době vyhlášeného nouzového stavu a zákazu vycházení s několika výjimkami vyzýval obyvatele k účasti na protivládní akci. V pondělí to řekl policejní prezident Štefan Hamran. Fica policisté předvedli na služebnu ve čtvrtek před plánovaným protestem formou jízdy aut ulicemi Bratislavy. Bývalý premiér obvinění odmítl.

„Stíháme ho za to, že vyzýval, aby se hromadně porušovala důležitá povinnost, a tou je zákaz vycházení. Očekáváme od našich politiků, že nebudou rozdělovat společnost a nebudou různými právními kličkami obcházet opatření, která jsou tu na to, aby chránila životy a zdraví,“ uvedl Hamran.

Fico byl obviněn z trestného činu podněcování, za který podle slovenského zákona hrozí až dvouleté vězení. Podle Hamrana je ve Ficově případu trestná už samotná jeho zmíněná výzva, bez ohledu na to, zda by se protest uskutečnil. Autokolona za troubení nakonec ulicemi Bratislavy projela bez Fica.

Do čtvrtka minulého týdne nouzový stav a zákaz vycházení s výjimkami platil na Slovensku nepřetržitě kromě období mezi 1.00 a 5.00 SEČ. Od pátku se pak omezení volného pohybu lidí vztahuje už jen na čas od 20.00 do 5.00 SEČ následujícího dne.

Součásti restrikcí v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací, která se v posledním období v zemi ale zlepšuje, je také zákaz shromažďování více než šesti osob mimo členů jedné domácnosti.

Fico podle Hamrana při výslechu, po kterém byl expremiér propuštěn, odepřel výpověď. Při odchodu před novináři Fico obvinění odmítl a řekl, že cílem policie bylo zabránit jeho účasti na protestu.

Vyšetřování pro podezření ze stejného trestného činu jako ve Ficově kauze začala slovenská policie v jiné věci už dříve, kdy v souvislosti s demonstrací před budovou parlamentu policisté zadrželi šéfa slovenské komory zdravotnických záchranářů a jeho kolegu. Stíhání v tomto případu následně zrušil prokurátor.

  Terrorussia: tandem drog a teroru ve službách ruských bezpečnostních sil

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..