Vánočního setkání ve Františkánském klášteře se zúčastnilo asi 200 bezdomovců

prazsky.denik.cz

Lidem bez domova v Praze dnes odpoledne lidé z křesťanské organizace Sant’Egidio rozdali dárky a vánoční pokrmy. Tradiční akce se v metropoli konala po čtyřiadvacáté, kvůli pandemii koronaviru dobrovolníci lidi na okraji společnosti stejně jako loni obdarovávali v prostorách Františkánského kláštera. V předchozích letech se slavnost pořádala v pražském Arcibiskupském paláci a v arcibiskupském semináři. Protiepidemická opatření ovlivnila i sváteční oběd. Lidé si tak vánoční menu odnesli s sebou. ČTK to sdělili organizátoři akce.

„Máme asi 200 hostů, kteří přijdou ve dvou vlnách a z nichž většina dostává pozvánky na jméno. Obvykle se totiž jedná o osoby, se kterými jsme po většinu roku v kontaktu. Přijmeme a obdarujeme ale i lidi na okraji společnosti, kteří pozvánku nemají. Odpoledne také vyjedeme do ulic a tam budeme lidem rozdávat jídlo,“ řekla za organizaci Sant’Egidio Kristina Koldinská.

První skupina asi 70 lidí bez domova se na nádvoří kláštera v Praze 1 sešla před 13:00. Druhá část hostů slavnosti byla pozvaná na 14:30, informovala Koldinská. Organizátoři akce lidem, kteří neměli vlastní ochranu úst a nosu, rozdali jednorázové respirátory a spolu s nimi se přesunuli do vyzdobeného kostela Panny Marie Sněžné. Tam byli lidé v nouzi přivítáni mimo jiné biskupem Zdenkem Wasserbauerem, který slavnosti požehnal. Poté dobrovolníci lidem bez domova rozdali dárky a teplé jídlo.

Účastníci akce se mohli těšit z řízku s bramborovým salátem, vánočního cukroví a ovoce. Pokrmy si odnesli s sebou. Společné stolování, které se konalo v minulých letech s výjimkou loňského roku, letos neumožnila situace související s covidem-19. Lidé bez domova si s sebou odnesli také praktické dárky, které by jim podle organizátorů mohly ulehčit život na ulici v zimním období. V předem připravených taškách tak na nové majitele čekalo například teplé oblečení, kosmetika nebo termosky na nápoje.

  Není to dobré, čeká nás krizový rok, řekl Fiala. Chce redukovat stát

Dobrovolníci budou dnes ještě rozvážet sváteční menu a cukroví do squattů a pražských ulic, kde se lidé bez domova vyskytují. „Znamená to přinést Vánoce za tím, kdo je zcela na okraji společnosti. Chceme, aby Vánoce přišly i za chudými lidmi,“ uvedla Koldinská.

Komunita Sant’Egidio je církevní hnutí, které se zrodilo v roce 1968 v Římě jako pokus skupiny studentů postavit na první místo ve svém životě soucit s chudými a pomoc jim. V České republice vznikla Komunita San’Egidio v roce 1993 a dnes působí v Praze, Brně a Olomouci. Aktuálně se zaměřuje na pomoc lidem bez domova, na službu romským dětem a službu starým lidem.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *