Rusko-americké rozhovory začnou po novoročních svátcích, řekl Lavrov

irozhlas.cz

Rusko-americké rozhovory o bezpečnostních zárukách, které Moskva žádá od Washingtonu, začnou hned po ruských novoročních svátcích. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v interview přenášeném živě na internetových stránkách jeho ministerstva. Jednání se zúčastní ruští diplomaté i vojenští představitelé. Reuters připomněl, že prvním oficiálním pracovním dnem roku 2022 je v Rusku 10. leden.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v neděli uvedl, že chce na 12. ledna svolat schůzku Rady NATO-Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že Rusko považuje za smysluplné vést kromě bilaterálních jednání s USA také rozhovory s NATO. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že návrh od NATO dostalo; o formátu i času se jedná.

Rusko, které vyvolalo znepokojení Západu rozmístěním desítek tisíc svých vojáků v blízkosti hranic s Ukrajinou, tvrdí, že se obává o svou bezpečnost kvůli údajné snaze Severoatlantické aliance rozšířit se o tuto zemi a rozmísťovat zbraně v postsovětských státech. Aliance možnost ruského veta budoucího vstupu některé země odmítá s tím, že je právem každého suverénního státu vybírat si vlastní spojence a žádná další země do takového výběru nesmí mluvit.

Vztahy mezi NATO a Ruskem výrazně ochladly po ruské anexi Krymu v roce 2014 a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny. Rada NATO-Rusko, která vznikla v roce 2002 a v níž obvykle s ruským velvyslancem při alianci diskutují velvyslanci členských států, byla od té doby svolána jen několikrát.

Autor: ČTK

  V Paříži se konala vojenská přehlídka s českou účastí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..