Chytré telefony, cigarety i konzole. V uzavřeném čínském městě Si-an mění lidé věci za potraviny

irozhlas.cz

Směňování jídla za cigarety bývalo běžné za války. V současné době je ale běžné v čínském Si-anu. Úřady na třináctimilionové město uvalily lockdown kvůli výskytu koronaviru a platí v něm přísná opatření. Lidé nesmí vycházet z domů, pokud nemají zvláštní povolení. Lidé se proto kvůli potravinám spojují přes sociální sítě a vyměňují je jen v rámci jednoho domu. Lidé v obrovských panelových domech tak mají výhodu před ostatními.

Obyvatelé Si-anu žijí v lockdownu od 23. prosince. Jídlo jim domů dodávaly úřady zdarma. Některé ale uvedly, že už jim zásoby začínají docházet, nebo že jim vůbec nové nedorazily. Lidi tak začali panikařit a začali za potraviny směňovat různé věci. Dokládají to fotky a videa na čínské sociální síti Weibo.

Mění například cigarety, herní konzole a další elektroniku nebo třeba hygienické pomůcky. Lidé za ně získávají třeba zelí, jablka, balíčky instantních nudlí, rýži nebo dušené knedlíčky. Jedna žena například směnila hygienické vložky za hromádku zeleniny.

Podle Radia Svobodná Asie chtěl jeden obyvatel města směnit chytrý telefon a tablet za rýži. Lidi ale jenom nesměňují, mnozí se spolu jako sousedi o potraviny dělí.

Zavedení drastických protikoronavirových opatření a postup úřadů vyvolaly silnou kritiku. Například krátce po půlnoci 1. ledna se část obyvatel sídliště na jihu města dozvěděla, že musí odejít do karanténních zařízení. BBC taky třeba připomíná dosud neověřený příspěvek na sociální síti, kdy údajně otec jednoho uživatele zemřel na infarkt poté, co ho nemocnice kvůli situaci s epidemií odmítla přijmout.

Čína uplatňuje strategii nulového výskytu covidu-19. Snaží se tím potlačit šíření viru. Od úterý je tak zcela uzavřené také město Jü-čou, kde žije asi 1,1 milionu lidí.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/

  Protesty v Bělorusku, lékaři podpořili demonstranty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..