Kyjev: Rusko chystá provokace, ze kterých chce obvinit Ukrajinu

idnes.cz

Ukrajinská vojenská rozvědka dnes uvedla, že ruské tajné služby připravují „provokace“ zamířené na ruské vojáky v separatistickém moldavském regionu Podněstří; z těchto incidentů pak Moskva hodlá obvinit Ukrajinu. Informovala o tom agentura Reuters a také server Ukrajinska pravda. Záhy přišel s podobným varováním Washington, podle kterého Rusko připravuje scénář s vykonstruovanou „záminkou pro invazi“. Kreml úvahy odmítl jako neodůvodněné.

„Podle informací ukrajinské vojenské rozvědky se 13. ledna konala služební porada ve 3. samostatné gardové motostřelecké brigádě ozbrojených sil v Podněsterské oblasti Moldavské republiky, během níž byl personál informován o tom, že se očekávají provokace ze strany Ukrajiny v oblasti osady Cobasna (dělostřelecké sklady operační skupiny vojsk Ruské federace),“ cituje rozvědku server Ukrajinska pravda.

Podle něj sice nezazněly rozkazy, které by brigádu uvedly do nejvyššího stupně bojové pohotovosti, nicméně vojáci mají být připraveni na okamžité plnění zadaných úkolů.

Podněstří se jednostranně odtrhlo od Moldavska na počátku 90. let minulého století a ochrannou ruku nad ním drží Rusko, které v tehdejší válce vojensky podpořilo tamní ruské separatisty. Na území dodnes zůstávají ruské jednotky.

O smyšlených provokacích dnes hovořila i americká vláda. Nejmenovaný činitel sdělil médiím, že ruští „vlivoví aktéři“ začali na sociálních sítích a ve státních médiích šířit tvrzení o ukrajinských prohřešcích a zdůrazňují například „narativy o oslabování lidských práv na Ukrajině a zvýšené militantnosti Ukrajiny“.

„Rusko připravuje půdu, aby mělo možnost vykonstruovat záminku pro invazi,“ citují média amerického vládního představitele, který uvedl, že stejný postup bylo možné pozorovat v roce 2014 při obsazení Krymu. „Máme informace, které naznačují, že Rusko už rozmístilo skupinu agentů pro provedení operace pod falešnou vlajkou na východě Ukrajiny,“ dodal.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil informace o údajné přípravě ruských provokací za „nepotvrzené a nepodložené“, uvedla agentura TASS.

  Kim je po operaci vážně nemocný, tvrdí CNN. Jižní Korea to vzápětí popřela

Ukrajinu dnes zasáhl masivní kybernetický útok, při kterém podle Kyjeva přestaly fungovat webové stránky ministerstva zahraničí a dalších úřadů. Na webech se objevil nápis, který mimo jiné Ukrajince varoval, aby „se báli a očekávali nejhorší“, poznamenala agentura Reuters.

V regionu v poslední době sílí napětí, Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Kyjev a Západ se obávají případné invaze ruských vojsk na Ukrajinu. Moskva, která v roce 2014 anektovala ukrajinský Krym, ale popírá, že by chystala útok proti svému sousedovi.

Diplomatická jednání, která se mezi představiteli USA, NATO a Ruska odehrála tento týden, průlom do vypjaté situace nepřinesla. Západ odmítl ruské požadavky na záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO, a na stažení aliančních jednotek a zbraní ze zemí východního křídla bloku. Moskva tvrdí, že Západ nemůže diktovat Rusku, jak a kam má přesouvat své vojenské síly na vlastním území.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..