V několika městech lidé protestovali proti covidovým restrikcím

echo24.cz

V několika městech v Česku se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle zjištění zpravodajů ČTK se obešly bez incidentů a zúčastnily se jich řádově stovky lidí. Poté, co vláda tento týden rozhodla o zrušení chystaného povinného očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a některé klíčové profese, bylo hlavním požadavkem protestů zrušení rozdělování občanů na základě očkování. Sérii shromáždění podobně jako v minulosti pořádala iniciativa Chcípl PES, další demonstrace se uskuteční v neděli a příští víkend.

Iniciativa považuje rozhodnutí vlády nechat očkování pro všechny dobrovolné za „první malé vítězství“, které by se podle ní nepodařilo bez aktivního odporu občanů. „Dalším cílem Chcípl PES je zastavení a zrušení segregace občanů na základě očkování,“ uvedli organizátoři na webu.

Na klatovském náměstí Míru se dnešní demonstrace účastnilo podle policejního odhadu kolem 600 lidí. Po proslovech řečníků na náměstí se účastníci vydali na pochod. Akce byla ukončena necelé dvě hodiny po zahájení. „Policie dohlížela na průběh shromáždění, kde nedošlo k žádnému narušení veřejného pořádku,“ řekla ČTK policejní mluvčí Hana Kroftová.

Na demonstraci v Hradci Králové přišlo podle policie odhadem 350 až 500 lidí. Někteří účastníci si vzali hrnce a naběračky, trubky, české vlajky nebo transparenty s nápisy „Máme dost covidové totality“ nebo „Stop novele pandemického zákona“. Po vystoupení řečníků se průvod vydal na nádraží a zpět na náměstí 28. října, kde akce začala. „Celou akci monitorujeme, obešla se bez narušení veřejného pořádku,“ uvedla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

Protestního setkání v Táboře se podle zástupce organizátorů Jiřího Janečka zúčastnilo asi 200 lidí. „My nejsme proti očkování, jsme akorát proti povinnému očkování a proti tomu, aby se občané segregovali jen na základě toho, jestli je někdo očkován proti nějaké nemoci, nebo není. Obrovsky to rozděluje naši společnost,“ uvedl Janeček.

  Poslanci opět projednávají stavební zákon, navrhli desítky úprav

Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se podle policie sešlo 200 až 300 lidí. Tuto akci pořádal spolek Manifest.cz, vystoupili na ní i někteří lékaři nebo bývalý poslanec Lubomír Volný.

V Mladé Boleslavi se demonstrace konala na Staroměstském náměstí, podle policie se jí zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. Po proslovech řečníků a hudebním vystoupení se účastníci vydali na pochod městem. Při něm troubili, pískali, bubnovali a provolávali „Hanba vládě!“ nebo „Nejsme vaši otroci! Jsme svobodní lidé!“. Někteří lidé nesli české vlajky či transparenty s hesly jako „Naše děti vám nedáme“ nebo „My se nevzdáme“. Průvod se poté opět vrátil na Staroměstské náměstí. Ani tady policie nezaznamenala žádné problémy.

Na náměstí v Ostrově na Karlovarsku se na začátku akce hodinu po poledni sešlo kolem stovky lidí, postupně přicházeli další. Po proslovech řečníků se demonstranti vydali na téměř půlhodinový průvod v okolí náměstí. V průvodu šlo podle odhadů policie přibližně 300 lidí, řekl ČTK policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Demonstranti se poté opět sešli na náměstí a po více než dvou hodinách od zahájení akci ukončili. „Během demonstrace nedošlo k narušení veřejného pořádku,“ dodal Kopřiva.

V Mostě se podle odhadu policie demonstrace na 1. náměstí a následného průvodu zúčastnila zhruba stovka lidí. „Vše se obešlo bez narušení pořádku,“ uvedla regionální mluvčí policie Šárka Poláčková.

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) ve středu odmítla povinné očkování, nicméně dál považuje očkování za nejúčinnější zbraň proti koronaviru. Původně se měla povinná vakcinace podle vyhlášky, kterou schválil předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO), týkat už od března lidí nad 60 let a některých klíčových profesí, například zdravotníků a sociálních pracovníků, hasičů, policistů, celníků, vojáků, studentů zdravotnických škol nebo příslušníků aktivních záloh. Očkování zůstává nadále spolu s dokladem o prodělání nemoci v posledním půlroce nejen v Česku podmínkou pro vstup do hotelů a penzionů, restaurací, kin, divadel, bazénů i skiareálů, sportovních a kulturních zařízení, do kadeřnictví, na masáže a dalších provozoven. Výhodu mají lidé s očkováním také při cestování do zahraničí a návratu do republiky. I lidé očkovaní se ale musí od tohoto týdne povinně testovat v zaměstnání a vztahuje se na ně nově také karanténa po kontaktu s nakaženým člověkem.

  FN Brno začala očkovat proti covidu, první byl Blatný

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..