Velvyslanec Ukrajiny poděkoval Česku za pomoc v konfliktu s Ruskem

seznamzpravy.cz

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis po dnešním jednání s místopředsedou Sněmovny Janem Bartoškem (KDU-ČSL) Česku poděkoval za „morální i konkrétní podporu“ v konfliktu s Ruskem. Středečním schválením daru dělostřelecké munice se podle něj Česko zařadilo mezi země, které Ukrajině poskytly konkrétní vojenskou podporu. Zatím takových zemí není mnoho, uvedl na tiskové konferenci Perebyjnis.

Bartošek řekl, že Česko upřednostňuje mírové řešení situace, ve které není Ukrajina agresorem. Strategie zastrašení Ruska se podle něj ale ukazuje jako účinná, podle čehož vláda postupuje. „Na ukrajinských hranicích se odehrává budoucnost Evropy,“ uvedl k postoji Česka místopředseda Sněmovny.

Doplnil, že Česko pomáhá Ukrajině pravidelně v rámci humanitárních akcí a počítat s tím má i rozpočet na letošní rok. Velvyslanec uvedl, že s Bartoškem jednali i o aktivaci meziparlamentní spolupráce.

Česko daruje Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která návrh kabinetu předložila, považuje dar za důležité gesto solidarity. Darovanou munici česká armáda využívá pro samohybné kanonové houfnice DANA.

Vojenskou pomoc v poslední době slíbily, nebo již zaslaly, například Spojené státy, Velká Británie, Dánsko, Kanada a pobaltské země.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu. Rusko to popírá.

Autor: ČTK

  Biden oznámil sankce proti firmě, která budovala Nord Stream 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..