Drahé bydlení? Pojďte k nám. Menší obce lákají Pražany a ještě na tom vydělají

seznamzpravy.cz/

Ceny nemovitostí vyrostly v některých velkých městech tak vysoko, že už v nich lidé nechtějí bydlet a stěhují se dál. Obce se toho snaží využít a rozvinout svůj region.

Pořídit si vlastní bydlení v metropoli je už tak drahé, že to některé rodiny odrazuje a poohlížejí se po lepším životě jinde. Mnohé obce se této stěhovací vlny snaží využít, přilákat nové obyvatele a díky většímu přísunu peněz tak vylepšit život místních. „Přistěhovalci“ totiž v obci jednak utrácejí, ale díky většímu počtu obyvatel dostává obecní kasa také více peněz od státu v rámci rozpočtového určení daní.

„Byty ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, jsou pro mnoho mladých rodin dnes už zcela finančně nedostupné. Roste tedy zájem o koupi nemovitostí v okresních městech, která také disponují dobrou občanskou vybaveností. Pozorujeme například meziroční růst cen v Jablonci nad Nisou, Mostě nebo v Teplicích,“ říká Hana Kontriš, manažerka Sreality.cz.

Podle Ondřeje Švrčka z komunikační brány Munipolis tato situace regionům nesmírně nahrává a mohou ji využít ke svému rozvoji v rámci „největší transformace obyvatel za poslední dekády“. „Obce k sobě mohou s trochou snahy přilákat metropolitní střední a možná dokonce vyšší střední třídu. Tyto domácnosti mají výrazně vyšší kupní sílu než lokální obyvatelstvo a jsou aktivní. Kromě využívání služeb v lokalitě mohou navíc vytvářet zcela nové příležitosti,“ je přesvědčen Švrček.

Tento trend se snaží využít například obec Příluka nedaleko Litomyšle se zhruba dvěma stovkami obyvatel, jejichž počet by chtěla navýšit na 250 až 300.

„Čím více lidí máme, tím více získáme na daních. Snažíme se proto vybudovat naši infrastrukturu tak, aby zde měli lidé vše potřebné. Zrekonstruovali jsme mateřskou školu, rekonstruujeme kapličku a chceme otevřít obchod. Pracujeme na zasíťovaní stavebních pozemků. Máme hokejový tým, aktivní hasiče i hasičský kroužek, rybářský kroužek a loni jsme otevřeli Žíznivou studánku, což je místo, kde si lidé mohou vzít pivo, limonádu a sušenku a nechat peníze v kasičce. Když dáte lidem důvěru, cítí se pak dobře,“ je přesvědčen starosta Příluky David Šimek.

  Macron oznámil osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

Obec pořádá také řadu kulturních akcí a soutěží pro děti a dospělé, jako je pouť, dětský den, sportovní hry, výlov ryb a do života se snaží zapojit i starší obyvatele, kteří například chodí do škol se svými upečenými výtvory. Vše financuje z rozpočtu ve výši zhruba 3,5 milionu korun a výrazně si vypomáhá krajskými, národními a evropskými dotacemi, které několikanásobně převyšují možnosti obecní pokladny.

Aktivní přístup obce ke svým obyvatelům do ní přilákal například manžele Tejnorovy. „Je to zde krásné a příjemné. Hodně se tu dělá pro lidi a ti se k sobě chovají hezky. Na konci roku se například spí s dětmi ve stanu, tak vezmeme vnoučata a jdeme,“ říká Milan Tejnora, který se do Příluky přestěhoval s manželkou loni v srpnu.

Zatímco v nedalekém Vysokém Mýtě bydleli do té doby v bytě, v obci mají domeček se zahradou a pan Tejnora si mohl splnit životní sen. „Vždy jsem si přál mít bernardýna, tak teď ho konečně mám – bernardýnku Helenku,“ raduje se.

Zpříjemnit lidem život, udržet si stávající obyvatele a přilákat další se snaží desítky větších a menších obcí. Například obce Merklín, Vnitířov, Květnová, Ostrov či Hrušky na Vyškovsku investují do pozemků, snaží se rozšířit výstavbu a investují do nových bytů.

Obce Strání a Železné budují školky pro mladé rodiny a nabízejí výhodné ceny pozemků. Bonus k narození dítěte i pohřebné, jako poděkování lidem za to, že v obci žili, nabízí pozůstalým obyvatel s trvalým bydlištěm v obci například Bojkovice, Bánov, Nivice, Supíkovice na Jesenicku či Dívčí Hrad.

Řada obcí využívá také různé druhy podpor na přilákání profesí, které potřebuje pro své obyvatele. Peníze na vybavení ordinací poskytuje například Bor, Tachov a Horní Benešov, příspěvky zubařům zase nabízejí třeba Řevnice a Žleby na Kutnohorsku nebo Mnichovo Hradiště.

  Poslanci schválili příspěvek pro podnikatele a dohodáře

Lékaře si předcházejí i Košetice nebo Zhoř u Jihlavy, které kromě podpory chodu ordinací nabízejí lékařům i obecní byt. Podobně postupuje také Harrachov, který od minulého školního roku poskytl takový byt pro učitele prvního stupně základní školy a další aktuálně rekonstruuje pro městského strážníka.

„Momentálně nám chybí pediatr a oceníme i učitele se zájmem o sport a přírodu,“ láká nové zájemce místostarosta Tomáš Vašíček.

Vojkovice na jižní Moravě se zase snaží dění ve městě oživit lepší komunikací s občany. Od roku 2018 předělaly obecní stránky i Facebook a třetina obyvatel se zapojila do takzvaného místního rozhlasu, což je aplikace, která lidi informuje o dění v obci, přebírá jejich podněty ke zlepšení a umožňuje jim účastnit se anket a hlasovat v minireferendech.

„Návštěvnost a zpětná vazba se výrazně zvýšila, což nám umožňuje lépe reagovat a řešit aktuální podněty,“ říká Lukáš Koutný, radní Vojkovic odpovědný za informatiku.

Rozvoj regionů se však podle komunikačního projektu Munipolis netýká jen vesnic, ale i mnohem větších obcí. „V následujících letech budou vznikat ‚malé Prahy‘ nebo ‚malá Brna‘ v podstatě ve všech městech s dojezdovou vzdáleností do hodiny a půl od centra. Mohou to být právě tyto domácnosti, které ve městech přemění celé zanedbané čtvrti – zrevitalizují ať už rodinné domy, nebo klidně celá sídliště, protože chuť bydlet v panelu je tentokrát neopouští,“ říká Ondřej Švrček.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..