Dohoda o Turówu je podle Greenpeace protiprávní, zásoby vody neochrání

Uzavření dohody o polském hnědouhelném dolu Turów je protiprávní, dohoda neochrání české příhraničí a tamní zásoby vody. Na protestu v Praze to v reakci na schválení mezistátní dohody uvedla Nikol Krejčová z organizace Greenpeace. Před Strakovou akademií odpoledne demonstrovala desítka aktivistů, informuje o tom ČTK.

Aktivisté ke Strakově akademii dorazili po 13:00. Přinesli transparenty, na nichž stálo třeba „Voda nad uhlí“, „Lhali jste nám“ nebo „Nestahujte žalobu, zastavte ilegální těžbu.“ Demonstranti tvrdili, že česká vláda jednala netransparentně a smlouva nezaručuje ochranu životního prostředí v českém příhraničí.

Po zjištění, že premiéři České republiky a Polska mezistátní dohodu podepsali, pak Krejčová uvedla, že tajné schválení a dojednání dohody je šok. „Smlouva nechrání českou vodu, která se ztrácí kvůli dolu Turów, a víme, že se bude ztrácet dál tím, jak se rozšiřuje těžba. Takže její uzavření je protiprávní, protože vláda má za úkol chránit české území, a to touto smlouvou rozhodně nedělá,“ řekla aktivistka. Dodala, že Greenpeace budou v případu nadále aktivní. „Bohužel je nutné zdůraznit, že Česká republika dnes byla v nejvýhodnějším postavení, ve kterém mohla být, protože dnes generální advokát souhlasil s tou českou žalobou,“ zdůraznila Krejčová. Později protest doplnila také zvuková nahrávka rypadel. Aktivisté to komentovali slovy, že jde o vhled do života lidí žijících v blízkosti dolu. Demonstrace skončila krátce po 14:00.

Uzavření dohody odsoudili také členové studentského hnutí Fridays for Future, kteří se protestu také zúčastnili. Jako špatnou dnes na twitteru smlouvu, ještě před oznámením o jejím podpisu, označil i Jiří Koželouh z Hnutí Duha.

„OK. Tři roky bojujete proti nespravedlivé ilegální těžbě polské státní firmy a nakonec vás podrazí vaše vlastní vláda spolu s vedením kraje,“ uvedl pak na twitteru Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná. Uhelná je jednou z obcí, na které provoz dolu dopadá.

  Obzinová nepovede zpravodajství ČRo. Jde o stabilitu, vysvětlil Zavoral

Podpis dohody a jeho okolnosti v tiskové zprávě zkritizovala i expertní organizace Frank Bold, vláda podle ní zvolila prohru. Skupina uvedla, že dohoda příhraničí neochrání, stávající parametry budované podzemní stěny jsou pro zabránění odtoku nedostatečné a případná stavba další bariéry nebo prodloužení stávající by trvaly příliš dlouho. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes uvedl, že smlouva garantuje, že stěna bude funkční a pokud ne, tak smlouva umožňuje zastavení těžby.

Právnička z Frank Bold Petra Urbanová také označila za příliš krátkou dohodnutou dobu soudního dohledu, která má být pět let. Jde o kompromis, Česko původně požadovalo desetiletý dohled, Polsko jen v délce dvou roků. Také Frank Bold uvedl, že dohoda je v rozporu s povinností předcházet vzniku škod na svém území, která vládě vyplývá z tuzemského i unijního práva.

Podpis mezistátní dohody odpoledne oznámili český premiér Petr Fiala a polský premiér Mateusz Morawiecki na úřadu vlády. Země se podle Fialy dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole a na pětileté délce soudního dohledu. Česko zároveň stáhne žalobu u Soudního dvora EU poté, co obdrží od Polska domluvené peníze. Mělo by to být v řádu hodin, nejpozději dnů, řekl Fiala.

Polsko se podle Fialy v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě podzemní stěny k zabránění odtoku podzemních vod z českého území, stavbě ochranného valu a dalším opatřením například ke zlepšení ovzduší v regionu. Do dokončení těžební činnosti bude podle dohody zajišťován monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, terénních pohybů a hladin podzemních vod. Bude též fungovat fond malých projektů k financování místních a regionálních projektů v oblasti životního prostředí.

Rozšíření těžby Polsko předloni povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítli. Generální advokát Soudního dvora EU dnes dal za pravdu české žalobě.

  Hnutí STAN vyzvalo Brabce, aby kvůli Bečvě rezignoval

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..