Lipavský při návštěvě předá Ukrajině 500 balíčků první pomoci za 3,6 mil. Kč

irozhlas.cz

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) během návštěvy Ukrajiny příští týden předá 500 balíčků první pomoci v hodnotě 3,6 milionu korun. Česká diplomacie je zajistila společně s Českým červeným křížem. Úřad to uvedl v dnešní zprávě o cestě, která se uskuteční v pondělí a úterý. Lipavský Ukrajinu navštíví společně s ministry zahraničí Slovenska Ivanem Korčokem a Rakouska Alexanderem Schallenbergem, informuje o tom ČTK.

U ukrajinských hranic se shromažďují desítky tisíc ruských vojáků. Západ podezírá Rusko, že se chystá na území svého souseda vpadnout, což ovšem Moskva popírá.

Lipavský se v Kyjevě setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, premiérem Denysem Šmyhalem a také s předsedou Nejvyšší rady Ruslanem Stefančukem a ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou. Ministři zahraničí tří zemí navštíví Charkov a linii dotyku na východě země. Šéf české diplomacie chce cestou potvrdit podporu územní jednoty a suverenity Ukrajiny, reformního procesu a euroatlantického směřování země.

„Nemůžeme dovolit, aby si Moskva dál kladla nepřijatelné nároky,“ řekl Lipavský ve videu na twitteru. „Ukrajina musí mít právo si sama zvolit, jestli chce patřit na Západ, vyznávat naše hodnoty, ucházet se o členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci,“ dodal.

Lipavský Ukrajině předá 500 takzvaných traumasetů, na jejichž přípravě se podíleli též dobrovolníci z nevládních organizací. Česká vláda na konci ledna také rozhodla o darování 4006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů v hodnotě 36,6 milionu korun. Zástupci ČR a Ukrajiny tento týden uzavřeli i delší dobu chystané ujednání, které umožní v Česku léčit raněné ukrajinské vojáky.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že rozvojovou a humanitární pomoc Ukrajině poskytuje od roku 2014, loni činila 74 milionů korun. „Naše pomoc cílí na podporu místního obyvatelstva a rozvoj kapacit veřejných institucí, včetně odezvy na východě země,“ poznamenal úřad.

Nad rámec toho Česko poskytlo 18,5 milionu na podporu rozvoje občanské společnosti, svobody médií včetně vzdělávání novinářů, rozvoje právního státu, zvýšení odolnosti ukrajinské společnosti, zlepšení životního prostředí a občanských iniciativ v regionech.

  Hamáček: Česko musí setrvat u stávajících opatření proti covidu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..