Ruští vojáci se podle Moskvy začínají vracet do posádek, Kyjev to vítá

armadninoviny.cz

Část ruských vojáků, soustředěných u hranic s Ukrajinou, se po skončení cvičení vrací do posádek, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Tento krok by mohl přispět ke snížení napětí mezi Ruskem a Západem, poznamenala agentura Reuters. Ukrajina a Západ uspěly ve snaze zabránit eskalaci z ruské strany, komentoval podle agentury AFP ruské stahování šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba.

„Společně s našimi partnery jsme dokázali zabránit nové eskalaci od Ruska,“ prohlásil Kuleba.

Kreml potvrdil stahování sil jako „běžný proces“ návratu jednotek po cvičení do posádek. Podle Reuters také prohlásil, že americká varování, že Rusko zaútočí ve středu na Ukrajinu, jsou neopodstatněnou hysterií, určenou ke zvýšení napětí v Evropě.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová citovaná agenturou Reuters uvedla, že Británie bude muset vidět úplné stažení ruských jednotek od hranic s Ukrajinou, aby uvěřila, že Moskva neplánuje invazi.

„Jednotky Jižního a Západního vojenského okruhu, které splnily úkoly, již přistoupily k nakládání (vojenské techniky) na vagony a automobily a dnes zahájí cestu do svých vojenských posádek. Jednotlivé jednotky uskuteční přesun vlastními silami ve vojenských kolonách,“ oznámil mluvčí ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov. Oba zmíněné vojenské okruhy sousedí s Ukrajinou a v médiích a na sociálních sítích se objevily záběry ze stahování sil.

Mluvčí současně upozornil, že pokračuje cvičení ruských a běloruských jednotek v Bělorusku, jakož i další rozsáhlá cvičení, do kterých jsou zapojeny „prakticky všechny vojenské okruhy, flotily vojenského námořnictva a výsadková vojska“. Na závěr manévrů v Bělorusku jsou pozváni jako pozorovatelé zahraniční vojenští přidělenci a novináři.

Na zprávu o stahování zareagoval pozitivně ruský trh a rubl, který byl v minulých dnech pod tlakem obav z nových západních sankcí v případě války, l krátce po oznámení ministerstva obrany posílil o 1,5 procenta, poznamenal Reuters.

  Na Tchaj-wanu vykolejil v tunelu vlak, přes 40 lidí zahynulo

Do Moskvy dnes přicestoval německý kancléř Olaf Schulz, který má o napjaté situaci kolem Ukrajiny jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Washington v minulých dnech vzhledem ke koncentraci ruských sil v blízkosti ukrajinských hranic opakovaně varoval před hrozící ruskou invazí, ke které by mohlo dojít „kdykoli“. Rusko, které na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, popírá, že by mělo v úmyslu napadnout sousední zemi, a západní podezření odmítá jako „hysterii“ a „dezinformace“.

USA vyzývají občany k opuštění Běloruska kvůli aktivitě ruské armády u Ukrajiny

Spojené státy upravily svou výstrahu pro cesty do Běloruska, svým občanům nyní doporučují, aby zemi okamžitě opustili kvůli aktivitě ruských jednotek u běloruských hranic s Ukrajinou. Na svém webu to uvádí americké ministerstvo zahraničí.

„Kvůli navyšování nezvyklé a znepokojivé ruské vojenské aktivity poblíž hranic s Ukrajinou by si občané USA, kteří jsou v Bělorusku, nebo tam zvažují cestu, měli být vědomi, že situace je nepředvídatelná a v regionu panuje zvýšené napětí,“ píše americké ministerstvo zahraničí, které rovněž vyzývá Američany, aby „okamžitě odjeli veřejnými nebo soukromými prostředky“.

USA vyzvaly ve čtvrtek svoje občany k opuštění Ukrajiny a v posledních dnech tvrdí, že ruská invaze může přijít v podstatě kdykoliv. V pondělí rovněž oficiálně přesunuly svou ambasádu z Kyjeva do Lvova na západě země.

Před cestami do Běloruska odrazuje i české ministerstvo zahraničí, občany, kteří se rozhodnou v zemi zůstat, vyzývá k maximální opatrnosti. Měli by podle něj mít rovněž připravený evakuační plán pro případ nouze.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..