Vyznamenání pro Zelenského je důležitý signál a symbolický krok, řekl Fiala

zelenskyj

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit nejvyšší státní vyznamenání jeho ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému pokládá premiér Petr Fiala (ODS) za důležitý signál ukazující, že si Česko váží jeho hrdinského chování v čele země čelící ruské invazi. Vedle tohoto symbolického kroku je podle něj důležité pokračovat v humanitární a vojenské pomoci Kyjevu. Fiala to dnes řekl novinářům před odletem do Londýna na jednání premiérů zemí visegrádské čtyřky s britským premiérem Borisem Johnsonem. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes novinářům po jednání s hejtmany řekl, že jde o vyznamenání statečnému muži od českého státu.

Předseda vlády vyjádřil pochopení těm, kteří se kvůli dřívějším postojům českého prezidenta odmítli zúčastnit pondělního slavnostního udílení státních vyznamenání za loňský a předloňský rok na Pražském hradě. Sám považoval důležité na ceremoniál ve funkci předsedy vlády jít a v této době dát najevo společný postoj.

Fiala předpokládá, že Zeman udělí Řád bílého lva letos 28. října, detaily ale nezná. „Důležité je samotné oznámení a symbolický význam, které to má,“ prohlásil. Ocenění Zelenského je podle premiéra jeden a navíc symbolický projev sounáležitosti s Ukrajinou, pokračovat bude i česká humanitární a vojenská pomoc, stejně jako podpora uprchlíků utíkajících před válkou do České republiky.

„Já jsem samozřejmě rád, protože já si to státní vyznamenání nijak nepersonifikuji, je to státní vyznamenání statečnému muži, prezidentu Zelenskému, od českého státu. Já to tak vnímám,“ řekl Rakušan. Připomněl, že ukrajinského prezidenta na vyznamenání navrhla poslankyně STAN Barbora Urbanová. „Ještě před krátkou dobou bych si nevsadil na to, že bude tato poptávka vyslyšena. Pokud vysíláme touto formou významného státního ocenění signál na Ukrajinu, že za ní stojíme, tak si myslím, že je to v pořádku,“ dodal Rakušan.

  Mexiko zasáhl hurikán Nora, Louisiana se připravuje na úder hurikánu Ida

Zeman v pondělí při projevu na Hradě oznámil, že se rozhodl vyhovět návrhu na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, ukrajinskému prezidentu Zelenskému. „Je tomu tak proto, protože ukrajinský prezident projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,“ řekl Zeman. Také Hrad předpokládá, že řád udělí Zeman na státní svátek 28. října. Cizím státním příslušníkům je možné udělit vyznamenání i mimo řádové dny, kterými jsou podle příslušného zákona kromě 28. října ještě 1. leden.

Fiala už dříve řekl, že se ceremoniálu ve Vladislavském sále zúčastní, protože roli předsedy vlády chápe mimo jiné i jako soubor povinností, k nimž patří i reprezentace vlády v případě udílení státních vyznamenání. Dal si také za úkol mluvit se všemi klíčovými politickými reprezentanty bez ohledu na jejich postoje a zemi primárně spojovat. Někteří z pozvaných hostů večer na Pražský hrad nepřišli kvůli nesouhlasu s dřívějšími Zemanovými názory na ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně předsedů obou komor Parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) a Markéty Pekarové Adamové (TOP 09). Fiala dnes řekl, že jejich rozhodnutí chápe, byť sám se zachoval jinak.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..