V thajských letoviscích uvízly kvůli válce na Ukrajiny tisíce Rusů

Po ruské invazi na Ukrajinu uvízly v thajských letoviscích tisíce ruských turistů, kteří kvůli sankcím a zrušeným letům nemohou zaplatit účty ani se vrátit domů. Konflikt narušil plány obnovy turistického průmyslu této země v jihovýchodní Asii, která před pandemií hostila více návštěvníků z Ruska než kterýkoli z jejích sousedů, napsala dnes agentura AP.

V provinciích Pchúket, Suráttchání, Krabí a Pattája, které jsou oblíbenými přímořskými letovisky, uvízlo kromě tisíce Ukrajinců také asi 6500 ruských turistů, řekl v rozhovoru s agenturou AP šéf thajského úřadu pro cestovní ruch Jutchasak Supasorn

V únoru zaregistrovalo thajské ministerstvo zdravotnictví 203.970 příjezdů do země, z toho 8,6 procenta byli Rusové, kteří tak zastupují největší podíl ze zahraničních turistů. Po ruské invazi na Ukrajinu 24. února se jejich počet notně snížil.

Rusové uvízlí v Thajsku čelí dvěma hlavním problémům, řekl Jutchasak. Jednak jim letecké společnosti, které přestaly létat do Ruska, ruší lety. Jednak jim nefungují kreditní karty vydané společnostmi, které se připojily k sankcím proti Moskvě, například karty Visa nebo Mastercard. Někteří z ruských turistů raději svůj návrat odkládají.

„Existují letecké společnosti, které do Ruska stále létají, ale s přestupem v jiné zemi. Snažíme se pro ně vyhledávat lety,“ uvedl Jutchasak. I když byly téměř všechny přímé lety z Ruska pozastaveny, spojení jsou stále k dispozici prostřednictvím hlavních blízkovýchodních dopravců.

Mnozí Rusové mají hotovost a ti, kteří mají kreditní karty UnionPay, které vydává čínská společnost poskytující finanční služby, je stále mohou používat. Platby kryptoměnou nejsou povoleny.

Thajská vláda nabídla bezplatné prodloužení víz o 30 dní a snaží se najít levné alternativní ubytování pro lidi, kteří jsou nuceni zůstat delší dobu.

Problémy spojené s válkou na Ukrajině zmenšily naději Thajska na hospodářské oživení. Úřady doufají, že pandemie covidu-19 do července odezní, přestože počet denních případů je v současné kvůli variantě omikron rekordní. Thajské úřady očekávají, že ještě letos zruší většinu karanténních a testovacích opatření, což by usnadnilo vstup zahraničních turistů do země.

  Miliardář Hubáček plánuje postavit stovky nájemních bytů

Thajsko, které v roce 2019 navštívilo 40 milionů turistů, pandemie nemoci covid-19 tvrdě zasáhla. Země ztratila tři miliony pracovních míst souvisejících s turistickým ruchem a roční příjmy v odhadované výši 50 miliard dolarů (asi 1,15 bilionu Kč), uvedla agentura Reuters.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..