MZd chce zaměstnávání ukrajinských zdravotníků řešit i na úrovni EU

seznamzpravy.cz

Ministerstvo zdravotnictví nemůže podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zjednodušit uznávání kvalifikací ukrajinským zdravotníkům. Chce jim ale umožnit ve zdravotnictví pracovat na jiných pozicích. Například mohou tlumočit a pomáhat s komunikací na tzv. UA pointech, tedy ambulancích, které vznikají v nemocnicích a zajišťují zdravotní péči pro ukrajinské uprchlíky. Řekl to dnes novinářům na 16. kongresu primární péče. Podobně využívají zdravotníky z Ukrajiny už i některé lékařské ordinace, potvrdila předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.

O uznávání odborné kvalifikace ukrajinských zdravotníků chce Válek jednat na úrovni celé EU. Bude to i jedním z témat, které bude probírat s komisařkou pro zdraví Stellou Kyriakidisovou, která příští týden přiletí do Prahy. Vzdělávání zdravotníků obecně bude součástí témat českého předsednictví, Válek má záměr podmínky sjednotit.

Zjednodušit je pouze pro uprchlíky z Ukrajiny podle něj možné není. „Jsme v Evropské unii, takže nemůžu měnit v jedné zemi podmínky, které platí pro celou Evropu. Chystáme, aby se zdravotníci z Ukrajiny mohli co nejdříve dostat do systému v nějaké alternativní variantě po dobu, co jim platí vízum strpění,“ uvedl.

Ukrajinští zdravotníci by zatím mohli například pomáhat v komunikaci s pacienty, tlumočením, odebíráním anamnézy. Chce jim také nabídnout kurzy češtiny. V případě, že se rozhodnou zůstat v Česku delší dobu a ve zdravotnictví pracovat, musí získat příslušná povolení, která obsahují jazykovou a odbornou zkoušku a uznání dosaženého vzdělání.

„Domluvili jsme se v rámci Evropské unie, že v případě víza strpění nebudeme trvat na notářsky ověřených přeložených dokumentech,“ dodal. Chce také častější termíny těchto zkoušek, které jsou v současné době dvakrát ročně.

Už před epidemií covidu-19 v Česku chybělo asi 2500 zdravotních sester, nedostatek je i lékařů některých odborností v konkrétních regionech. Lékařů z Ukrajiny eviduje Česká lékařská komora kolem 600, další teprve pracují na uznání vzdělání. Zubařů je v ČR z Ukrajiny či Ruska podle České stomatologické komory asi tisícovka z 9000 aktivních stomatologů. Například velké pražské nemocnice mají řádově desítky sester z Ukrajiny.

  MŠMT: Průměrný plat učitelů stoupl v 1. pololetí na 40.047 Kč

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..