Web ČT24 čelí kyberútoku, mimo provoz je i server iROZHLAS.cz

fiercepharma.com

Web zpravodajského kanálu České televize ČT24 je nedostupný, čelí kybernetickému útoku. ČTK to dnes řekla mluvčí televize Karolína Blinková. Mimo provoz je také zpravodajský server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna ale ČTK sdělil, že příčinou výpadku s největší pravděpodobností není napadení webu. V posledních dvou týdnech byly v Česku napadeny opakovaně státní weby. K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která vyhrožovala i českým médiím. K aktuálním napadením webů médií se ale skupina zatím nevyjádřila.

Mluvčí České televize uvedla, že jde o takzvaný DDoS útok. Při něm se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. Česká televize podle Blinkové zaznamenává kybernetický útok zhruba od 13:15. „Naše ochranné mechanismy to zachytily. Ale potom náš externí poskytovatel měl technické výpadky ve své infrastruktuře, a to doteď řešíme,“ řekla.

Před 19:00 postihl výpadek také iROZHLAS.cz. „Na 99 procent nejde o kybernetický útok. S největší pravděpodobností je to problém na síťové infrastruktuře u provozovatele. Na odstranění problému se pracuje,“ sdělil Hošna.

Ve středu byly nedostupné kvůli kybernetickému útoku weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, a to od rána až do zhruba 14:00. Problémy měly kvůli napadení také stránky Českých drah. Rovněž minulý týden ve středu a čtvrtek bylo napadeno několik webů státu, například stránky vlády a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Stejně jako dnes šlo o DDoS útoky.

K útokům ze středy a minulého týdne se přihlásila ruská skupina hackerů Killnet. Po středečním útoku na svém webu uvedla, že stejné napadení hrozí i českým médiím, pokud nepřestanou skupinu Killnet označovat za prokremelskou. Skupina také již dříve oznámila, že v Česku útočí také na služby webhostingu, tedy poskytování prostoru pro internetové stránky.

  Příští týden vakcíny Janssen nebudou, řekl Vojtěch. Firma ohlásila zpoždění

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků opakovaně upozorňuje v souvislosti se situací na Ukrajině, která nyní čelí ruské vojenské invazi. Česko Ukrajinu ve válce s Ruskem podporuje mimo jiné i dodávkami zbraní. Rusko vyhrožuje státům podporujícím Ukrajinu odvetou. NÚKIB nabádá organizace k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..