Černochová a estonský ministr se shodli na nutnosti dál pomáhat Ukrajině

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se dnes se svým estonským protějškem Kallem Laanetem shodla na nutnosti dál pomáhat Ukrajině čelící ruské agresi. Po dnešním odpoledním jednání v Praze novinářům řekli, že probírali také posilování východního křídla Severoatlantické aliance či kyberobranu.

Obě země patří mezi aktivní podporovatele země bránící se ruské agresi. Česko Ukrajině poskytlo pomoc v podobě vojenské výzbroje asi za tři miliardy korun, vojenské vybavení na Ukrajinu posílá i Estonsko. „Ujistili jsme se, že v pomoci Ukrajině chceme pokračovat. Jsme si vědomi i díky našim historickým zkušenostem, že (ruský prezident Vladimir) Putin se nezastaví před ničím,“ uvedla Černochová.

Laanet řekl, že postoje Prahy i Tallinnu k situaci na Ukrajině jsou podobné, přestože metropole od sebe dělí přes 1500 kilometrů. „Bezpečnostní situaci hodnotíme podobně. Ruská agrese není jen útokem na Ukrajinu, ale také na mezinárodní pořádek a demokratické hodnoty,“ uvedl. Pokračovat v pomoci Ukrajině pokládá za povinnost.

Ministři podle Černochové hovořili i o možnostech spolupráce v nákupech a akvizičních projektech. Laanetovi přislíbila, že mu při předsednictví ČR v EU v druhé polovině roku zajistí návštěvu v důležitých firmách, které vyrábějí produkty v oblasti obrany. Diskuse se týkala i posilování východního křídla NATO, výdajů na obranu a kybernetické obrany.

Laanet označil jednání v Praze za produktivní a zdůraznil nutnost posílení spolupráce. Dění na Ukrajině podle něj mění euroatlantickou bezpečnost, na což se státy NATO musí adaptovat a na své obraně víc pracovat.

Česká armáda opakovaně vyslala své vojáky do Pobaltí na zahraniční misi. V současné době působí české jednotky v rámci alianční předsunuté vojenské přítomnosti v Lotyšsku a v Litvě a vzdušný prostor trojice pobaltských zemí pomáhají hlídat i české gripeny. Ty v minulosti vzlétaly i z estonské základny Ämari.

ČTK

  AI označila podmínky, v nichž je vězněn Navalnyj, za mučení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com