Bidenová nečekaně navštívila Ukrajinu, setkala se se Zelenskou

Americká první dáma Jill Bidenová dnes nečekaně navštívila Ukrajinu. V Užhorodu, kam odjela ze své návštěvy hraničního přechodu na ukrajinsko-slovenských hranicích, se sešla s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Informovala o tom agentura AP. Na ukrajinském území podle informací novinářů z jejího doprovodu pobyla manželka amerického prezidenta přibližně dvě hodiny. Na Slovensku Bidenová ocenila dobrovolníky a pracovníky krizového centra v Košicích. Setkala se tam také s uprchlíky z válkou zasažené Ukrajiny, napsal list Korzár.

Podle ukrajinských médií bylo setkání s Jill Bidenovou první příležitostí, kdy se manželka prezidenta Zelenského objevila na veřejnosti od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února. Olena Zelenská Bidenovou uvítala před jednou ze škol v Užhorodu, kde jsou umístěni uprchlíci z boji zasažených částí Ukrajiny, napsal zpravodajský server RBK Ukrajina.

„Chtěla jsem přijet na Den matek,“ řekla manželka amerického prezidenta Zelenské podle agentury AP. „Myslela jsem si, že je důležité Ukrajincům ukázat, že tato válka musí skončit, že je brutální a že Američané stojí na straně ukrajinského lidu,“ dodala Bidenová. Zelenská jí za její „odvážný čin“ poděkovala. „Chápeme, co to obnáší, když sem první dáma USA přijíždí během války, kdy každý den probíhají vojenské akce, kdy se každý den ozývají letecké sirény – i dnes,“ řekla manželka ukrajinského prezidenta.

„Návštěva první dámy Bidenové je výrazem podpory Ukrajině ze strany významných představitelů Spojených států,“ citoval server vyjádření Zakarpatské oblastní rady, která o návštěvě informovala na sociálních sítích.

Na východním Slovensku Bidenová před tím navštívila také jednu z košických škol, ve které byly zřízeny třídy pro žáky z Ukrajiny. V doprovodu slovenského premiéra Eduarda Hegera si pak prohlédla největší slovensko-ukrajinský hraniční přechod Vyšné Nemecké-Užhorod a právě odtud poté bez předchozího oznámení zamířila její autokolona na druhou stranu hranice.

  Koronaviru podlehli dva lidé v Itálii, desítky dalších onemocněly. Ulice lombardských měst se vylidnily

„Nejvíce ji zajímalo, jak to zde vypadalo v první dny. Ukázali jsme jí, jak fungovaly jednotlivé stany. Zajímalo ji, v jakém stavu přicházely matky. V první dny často neměly doklady, nebo děti neměly na nohou boty. Zmínili jsme případ jedenáctiletého hocha, který cestoval z Charkova sám,“ řekl Heger novinářům na hranicích s Ukrajinou. Bidenová i Heger se tam v improvizované kapličce také zúčastnili modlitby za mír. Podle slovenských médií Bidenová poděkovala Slovákům za pomoc uprchlíkům.

„Na tento Den matek jsem chtěla být s ukrajinskými matkami a jejich dětmi,“ napsala Bidenová na svém twitteru, kde se objevilo také několik fotografií z jejích setkání. „Doufám, že svou přítomností zde mohu vyjádřit, jak moc jejich síla a odolnost inspiruje svět, a připomenout jim, že nejsou sami,“ podotkla manželka amerického prezidenta.

Od 24. února, tedy od začátku ruské agrese vůči sousední zemi, překročilo hranice Slovenska z Ukrajiny zhruba 405.000 uprchlíků. Mnoho z nich pokračovalo do jiných evropských zemí. Dočasné útočiště, které umožňuje například přístup na pracovní trh, udělilo dosud Slovensko více než 74.000 uprchlíkům.

Bidenová přiletěla na Slovensko v sobotu odpoledne, kdy také uctila památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky položením květů k jejich památníku v centru Bratislavy. Návštěva Bidenové na Slovensku skončí v pondělí, kdy by se měla sejít také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Před návštěvou Slovenska Bidenová zavítala do Rumunska, tamní vládu a humanitární organizace ocenila za pomoc Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Cesta Bidenové do obou zemí má podle Bílého domu ukázat silné vztahy USA ke státům východoevropského křídla NATO.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com