Ruský parlament zrušil horní věkový limit pro kontrakt o službě v armádě

Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon o zrušení horního věkového limitu pro profesionální službu v ruské armádě. Informovala o tom agentura TASS. Prezident Vladimir Putin dnes zároveň podepsal dekret, který obyvatelům ukrajinské Chersonské a Záporožské oblasti usnadní podání žádosti o ruské občanství.

Příslušníci ruských ozbrojených sil z řad ruských občanů mohou v současnosti službu na základě kontraktu s armádou vykonávat ve věku od 18 do 40 let, cizinci od 18 do 30 let. Podle nového zákona, která čeká na Putinův podpis, by horní věkový limit přestal platit.

Rusko 24. února zahájilo invazi na Ukrajině, kterou ale oficiálně nazývá „speciální vojenskou operací“. Agentura Reuters napsala, že v bojích ruská armáda zaznamenala významné ztráty. Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen dvakrát, na začátku a na konci března, kdy přiznala 498 respektive 1351 zabitých vojáků. Ukrajina naopak tvrdí, že Rusko v bojích přišlo o zhruba 30.000 vojáků. Británie ruské ztráty odhadla na 15.000.

Ruské síly od zahájení války obsadily významnou část Chersonské oblasti včetně oblastní metropole Chersonu, a do jejího čela Moskva dosadila novou, proruskou správu. Nové vedení, které v pondělí zavedlo vedle ukrajinské hřivny i ruský rubl, již dříve uvedlo, že Putina požádá o připojení oblasti k Ruské federaci. Územní zisky mají ruské jednotky i v sousední Záporožské oblasti, a to od Azovského moře na jihu, až po řeku Dněpr na severu. Město Záporoží stále kontrolují ukrajinské síly.

Zjednodušený postup při podání žádosti o ruské občanství měli už dříve povolený obyvatelé samozvaných separatistických proruských útvarů na východě Ukrajiny – Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.

Korespondent ruskojazyčné verze BBC připomíná, že Putin i jeho mluvčí Dmitrij Peskov opakovaně ujišťovali, že cílem ruské vojenské operace není okupace Ukrajiny. Nový dekret z Kremlu ale podle něj naznačuje, že Rusko chce kromě Doněcké a Luhanské oblasti okupovat nejméně dvě další.

  Evropský bezpečnostní vektor se ocitl v ruském souboji

V Záporožské oblasti už mezitím začaly přípravy na vydávání ruských pasů. Oznámil to Vladimir Rogov, člen rady okupační vojensko-civilní administrativy oblasti, podle kterého budou moci tamní obyvatelé pasy získat už během několika následujících dní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com