Hokejisté Finska slaví zlato, ve finále zdolali Kanadu v prodloužení

Hokejisté Finska slaví po únorovém historickém triumfu na olympijských hrách v Pekingu i zisk zlata na domácím mistrovství světa. V repríze finálových soubojů z posledních dvou světových šampionátů zdolali v Tampere obhájce titulu z Rigy Kanadu 4:3 v prodloužení. Výběr Suomi tak navázal na triumfy na MS z let 1995, 2011 a 2019 a jako pořadatel se dočkali vůbec prvního medailové zisku. V čase 66:42 rozhodl v přesilové hře Sakari Manninen.

Osmatřicetiletý kapitán Finů Valtteri Filppula se jako 30. hráč dostal do Triple Gold Clubu, když k letošnímu triumfu na olympiádě a zisku Stanleyova poháru v roce 2008 s Detroitem přidal titul mistra světa. V elitní společnosti Kanaďanů doplnil devět Švédů, sedm Rusů, Čechy Jaromíra Jágra a Jiřího Šlégra a jediného kouče Kanaďana Mikea Babcocka.

Kanada sice vedla díky přesilové trefě Dylana Cozense v čase 24:00, ale mezi 45. a 46. minutou otočil stav Mikael Granlund, který se prosadil nejdříve v pěti proti třem a pak i v pokračující početní výhodě. V 55. minutě zvýšil Joel Armia na 3:1, ale v 58. minutě vrátil Kanadu do hry obránce Zach Whitecloud. V čase 58:36 si vynutil prodloužení Max Comtois, který jako jediný ze současného kádru byl u loňského triumfu. Na něj nakonec nenavázal a Kanada nedokázala překonat rekordní počet 27 triumfů, který má stále na kontě spolu s Ruskem, včetně bývalého Sovětského svazu.

V úvodní desetiminutovce duel žádné velké šance nenabídl a střely z bezpečné vzdálenosti domácí Olkinuora i Kanaďan Driedger bez problémů kryli. V 11. minutě donutil Bazral forčekingem ke ztrátě puku Mäenalanena, ale Anderson z pozice mezi kruhy na finského gólmana také nevyzrál. Potom pálil Batherson. Na druhé straně zahrozil Heiskanen a ve 14. minutě minul z dorážky Lammikko.

Ve 24. minutě se nedostal po Johnsonově střele k dorážce Anderson kvůli Frimanově faulu a Kanada první přesilovku zápasu využila. Barzal přihrál z pravého kruhu na levý Cozensovi, který poslal puk k bližší tyči dříve, než se Olkinuora stačil přesunout. Finové tak inkasovali ze 17. oslabení na turnaji vůbec první branku. Cozens se dotáhl se sedmi góly v čele tabulky střelců na spoluhráče Duboise a českého kanonýra Pastrňáka.

Macháč získal v Marseille poprvé titul ve čtyřhře, Nosková v Abú Zabí finále prohrála

Ve 28. minutě se Cozens ukázal i v defenzívní práci, když se stihl vrátit při přečíslení Finů a vypíchl Pesonenovu přihrávku na Lammikka. Při Holdenově trestu měli možnost první přesilovky domácí a Driedger si poradil s Hartikainenovou tečí i Manninenovou dorážkou a o chvíli později zasáhl pravým betonem i proti Armiaově pokusu.

Při Filppulově vyloučení mohl přidal další gól Cozens, ale tentokrát jeho pokus do odkryté části branky zblokoval Ohtamaa. V 39. minutě byl blízko vyrovnání Sallinen, který bekhendem trefil levou spojnici branky.

V úvodu třetí třetiny při vyloučeních Roye, Gregora a Sillingera měli Finové dlouho přesilovku, z toho nejdříve pět sekund v pěti proti třem a pak se jim naskytla i na 35 vteřin, ale už po pěti ji využil Mikael Granlund. Na levý kruh se k němu odrazila od zadního mantinelu Heiskanenova střela a mistr světa z roku 2011 překonal přesouvajícího se Driedgera, který se navíc při zákroku zranil.

Do branky musel poprvé na turnaji Tomkins a po 104 vteřinách pobytu na ledě v pokračující klasické přesilovce Finů inkasoval. Mikael Granlund se trefil z pravého kruhu přesně do bližšího horního rohu branky. V 55. minutě po Lammikkově vyhraném vhazování v levém kruhu zamířil přesně Armia, který potom měl ještě možnost pojistit náskok. Kanada ale sáhla k power play a v čase 57:48 snížil Whitecloud. Platnost jeho branky sudí Nord a Öhlund ještě ověřili u videa. Za 48 sekund bylo vyrovnáno. Opět při hře bez brankáře se trefil k pozice mezi kruhy Comtois.

V nastavení nejdříve minul Barzal, potom měli šance na druhé straně Rajala a Heiskanen, který chtěl puk zasunout u levé tyče po objetí branky. Při následném Chabotově vyloučení přihrál Mikael Granlund na levý kruh Manninenovi, který přesnou ranou zahájil další finské oslavy.

Finsko – Kanada 4:3 v prodl. (0:0, 0:1, 3:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 45. Mikael Granlund (Heiskanen, M. Lehtonen), 46. Mikael Granlund (M. Lehtonen, Hartikainen), 55. Armia (Lammikko), 67. S. Manninen (Mikael Granlund, Heiskanen) – 24. Cozens (Barzal, Severson), 58. Whitecloud (Barzal, J. Anderson), 59. Comtois (Barzal, Batherson). Rozhodčí: Nord, Öhlund (oba Švéd.) – Briganti (USA), Synek (SR). Vyloučení: 2:5. Využití: 3:1. Diváci: 11.487.

Koulař Staněk byl na HMS jedenáctý, předvedl nejhorší výkon v sezoně

Sestavy:

Finsko: Olkinuora – Hietanen, M. Lehtonen, Pokka, Heiskanen, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund – J. Sallinen, V. Filppula, Rajala – Armia, Lammikko, H. Pesonen – Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.

Kanada: Driedger (45. Tomkins) – Graves, Chabot, Severson, Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – J. Anderson, Barzal, Sillinger – N. Roy, Lowry, Comtois – Gregor, Mercer, K. Johnson. Trenér: Claude Julien.

Individuální statistiky mistrovství světa v hokeji v Tampere a Helsinkách:

Kanadské bodování:

1. Červenka (ČR) 10 zápasů/17 bodů (5 branek + 12 asistencí), 2. Batherson 10/14 (3+11), 3. Cozens, Dubois (všichni Kan.) oba 10/13 (7+6), 5. Malgin (Švýc.) 8/12 (5+7), 6. Krejčí (ČR) 10/12 (3+9), 7. M. Lehtonen 10/12 (2+10), 8. Mikael Granlund (oba Fin.) 9/11 (5+6), 9. Pastrňák (ČR) 7/10 (7+3), 10. S. Manninen (Fin.) 10/10 (6+4), 11. Lowry (Kan.) 10/9 (4+5), 12. Schneider (Rak.) 7/9 (3+6), 13. Slafkovský (SR) 8/9 (3+6), 14. Gaudette (USA) 10/8 (6+2), 15. Hischier (Švýc.) 8/8 (5+3), 16. Armia (Fin.) 10/8 (5+3), 17. Blümel (ČR), Meyers (USA) oba 10/8 (4+4), 19. Meier, P. Suter (oba Švýc.) oba 8/8 (3+5).

Střelci:

1. Pastrňák (ČR), Cozens, Dubois (oba Kan.) všichni 7 branek, 4. Asplund (Švéd.), Gaudette (USA), S. Manninen (Fin.) všichni 6, 7. Hischier, Malgin (oba Švýc.), Mikael Granlund, Armia (oba Fin.), Červenka (ČR), Blichfeld (Dán.), Regenda (SR) všichni 5, …14. Blümel (ČR) 4.

Nahrávači:

1. Červenka (ČR) 12 asistencí, 2. Batherson (Kan.) 11, 3. M. Lehtonen (Fin.) 10, 4. Krejčí(ČR) 9, 5. Corvi, Malgin (oba Švýc.), M. Lauridsen (Dán.), E. Gustafsson (Švéd.), J. Anderson všichni 7, 10. Barzal, Cozens, Dubois, Severson (všichni Kan.), Heiskanen, Mikael Granlund, Hartikainen (všichni Fin.), N. Ehlers (Dán.), Schneider (Rak.), Noebels (Něm.), Slafkovský (SR), Peeke (USA) všichni 6.

České házenkářky se mohou ve Finsku přiblížit postupu na ME

Nejproduktivnější obránci:

1. M. Lehtonen (Fin.) 10 zápasů/12 bodů (2 branky + 10 asistencí), 2. Severson (Kan.) 10/8 (2+6), 3. M. Lauridsen (Dán.) 7/8 (1+7), 4. Heinrich (Rak.) 6/7 (3+4), 5. Orechov (Kaz.) 7/7 (3+4).

Plusové a minusové body:

1. Cozens 12 kladných bodů, 2. Dubois 11, 3. Severson (všichni Kan.), Armia (Fin.) oba 9, 5. Batherson, Graves, Mayo (všichni Kan.), Siegenthaler (Švýc.), C. Klingberg (Švéd.) všichni 8, 10. M. Lehtonen, Vatanen, H. Pesonen (všichni Fin.), D. Sklenička (ČR), Sanheim (Kan.) všichni 7, …18. Krejčí, Jordán (oba ČR) oba 6.

Nejtrestanější hráči:

1. Fora (Švýc.) 33 trestných minut, 2. Brekke Henriksen 31, 3. Hoff (oba Nor.), Mäenalanen (Fin.), Comtois (Kan.) všichni 29, 6. Di Perna (It.), Watson (USA) oba 27, 8. Wimmer (Rak.) 25, 9. Hertl (ČR), Grman (SR), Dubois (Kan.) všichni 12, …13. Červenka10, 20. Kempný (oba ČR) 8.

Úspěšnost na vhazování:

1. Dubois (Kan.) 66,91 procenta, 2. Bau Hansen (Dán.) 63,33, 3. Krejčí (ČR) 62,34, 4. Lowry (Kan.) 61,68, 5. Björninen (Fin.) 60,84, … 6. Kämpf (ČR) 60,00.

Brankáři podle procenta úspěšnosti zákroků:

1. Šilovs (Lot.) 95,24, 2. Olkinuora (Fin.) 94,83, 3. Hellberg (Švéd.) 93,18, 4. Buysse (Fr.) 93,14, 5. Driedger (Kan.) 91,45, …12. Vejmelka (ČR) 89,63.

Brankáři podle průměru obdržených branek na zápas:

1. Olkinuora (Fin.) 1,11, 2. Šilovs (Lot.) 1,22, 3. Hellberg (Švéd.) 1,47, 4. Buysse (Fr.), Driedger (Kan.) oba 1,76, …11. Vejmelka (ČR) 2,46.

Brankáři s čistým kontem:

4 – Olkinuora (Fin.),

2 – Swayman (USA),

1 – Ullmark, Hellberg (oba Švéd.), Vejmelka (ČR), Genoni (Švýc.), Grubauer (Něm.), Dahm (Dán.).

Diváci: Celkových 64 zápasů navštívilo 356.955 diváků, v průměrně 5577 na zápas.