Koaliční lídři budou řešit dopady kauzy, která vedla k rezignaci Gazdíka

novinky.cz

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a vicepremiér Vít Rakušan by chtěl dnes premiéru Petru Fialovi (ODS) představit návrhy osobností do čela ministerstva školství. O nástupci ministra Petra Gazdíka (STAN), který v neděli ohlásil rezignaci kvůli kontaktům s obviněným lobbistou Michalem Redlem, a dalších souvislostech kauzy kolem tendrů pražského dopravního podniku budou odpoledne jednat lídři vládní koalice Spolu, STAN a Pirátů.

Kandidáta do čela resortu školství hodlá Rakušan vybrat do konce týdne, pak podle něj budou následovat konzultace s prezidentem Milošem Zemanem. Podle místopředsedy hnutí Jana Farského vedení STAN jedná o třech možných kandidátech. Šéf Pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že nominace je koaliční a Piráti a STAN musejí přijít se jménem, na kterém bude dohoda.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek řekl Hospodářským novinám (HN), že na koaliční radě budou Piráti chtít vysvětlit některé Rakušanovy kroky, zejména kolem jmenování nového policejního prezidenta Martina Vondráška. Piráti jsou připraveni řešit i personální nominace nebo rekonstrukci vlády, uvedl Michálek, podle Bartoše nicméně vláda rekonstrukci nepotřebuje.

Koaliční partneři STAN v neděli kvitovali Gazdíkovo rozhodnutí. Podle Bartoše byla v dané situaci jediným možným krokem. Kontakty s „hlavou zločinecké organizace“ označil za děsivé. Na jednání se STAN i v celé vládní koalici je podle něj nyní třeba jednat o tom, aby vláda byla kompletní od července, kdy začíná předsednictví ČR v Evropské unii. Za výraz politické změny, o kterou kabinet usiluje, Gazdíkův krok považuje premiér. Ve Fialově vládě je odchod ministra školství první změnou od jejího jmenování loni v prosinci.

Redl patří mezi 12 obviněných v kauze pražského dopravního podniku, dalším je bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Gazdík při oznámení demise uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v EU ve druhé polovině roku. Gazdík v případu nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

  STEM: Volby by v září vyhrálo ANO před SPD

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com