Lídři koalice si podle Beka výroky o ČEZ vyříkali, Fiala jednání K5 nekomentuje

Lídři vládních stran si podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) na úterním koaličním jednání vyříkali výroky vicepremiéra Víta Rakušana o společnosti ČEZ. Bek to řekl novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu. Premiér Petr Fiala (ODS) prostřednictvím tiskového odboru úřadu vlády ČTK sdělil, že interní jednání nekomentuje. K Rakušanovi se Fiala výslovně nevyjádřil ani po zasedání kabinetu, konstatoval však, že situace ve vládě je mnohem konsolidovanější a konsenzuálnější, než to může vypadat. Rakušan po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že se koaličním partnerům za výrok omluvil, chápe, že na něj mohli reagovat ostřejšími slovy.

Rakušanovo vyjádření dříve kritizovala řada opozičních i koaličních politiků včetně Fialy, ostře se k němu postavila například šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Politici hodnotí atmosféru v koalici jako dobrou, podle vicepremiéra Vlastimila Válka (TOP 09) nijak nepřipomíná otevřenou nenávist z předchozí koalice ANO a ČSSD.

Rakušan v pondělí při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. Později na síti X napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že „žádné takové kroky neprobíhají“.

Fiala v úterý uvedl, že ho výrok překvapil, Rakušan si podle něj neuvědomil, jakou má zodpovědnost u firmy obchodované na burze. Fiala apeloval na dodržování dohod. „Bylo by dobré, abychom se takto ve vládě nepřekvapovali a všichni více dbali na společný konsenzus,“ sdělil. Pekarová Adamová České televizi před jednáním koalice řekla, že by za to měl Rakušan nést určité důsledky. „Není možné přejít, že se jen tak uřekl a nic se neděje,“ uvedla.

Dnes Fiala prohlásil, že situace ve vládě je mnohem konsolidovanější a konsenzuálnější, než to někdy navenek vypadá. „To, že se občas objevují nějaké rozdíly mezi stranami, to je logické. Že ne všechny výroky a strategické kroky koaličních partnerů považuji za šťastné, to tak taky prostě je,“ dodal. Podstatnější ale podle Fialy je to, že koalice se dokáže domluvit a dělá důležitá rozhodnutí ve prospěch ČR, prosperity a dobré budoucnosti země.

  Opozice věří, že budou možné konzultace malých skupin ve školách

Rakušan dnes uvedl, že se kolegům za výrok omluvil na úterním setkání koaličních partnerů (K5). „Vysvětlil jsem jim kontext, v jakém byl pronesen,“ řekl s tím, že výrok už v pondělí večer uvedl na pravou míru na síti X. „Chápu, že na takový výrok koaliční partneři mohli reagovat třeba ostřejšími slovy,“ dodal.

Bek dnes řekl, že se účastnil pouze části zasedání K5, která se týkala rozpočtu školství. „Zdálo se mi, že předsedové stran si to téma vyříkali a že to nějak neovlivnilo věcné jednání,“ řekl. Koaliční schůzka byla konstruktivní a ze všech stran věcná, dodal. Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie ČTK sdělil, že Fiala interní jednání nekomentuje.

Válek vnímá situaci ve vládě jako velmi pozitivní. „Myslím, že vztahy jsou velmi dobré. Pokud to srovnáte se situací po dvou letech ve vládě – taková upřímná, hluboká a otevřená nenávist, jaká byla po dvou letech ve vládě premiéra Andreje Babiše (ANO), tam takhle není,“ zmínil bývalou koalici ANO a ČSSD (nyní SOCDEM). Ohledně Rakušana Válek řekl, že je již moc starý na to, aby byl extrémně kritický. Každý někdy pronese vyjádření, které není optimální, dodal.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) řekl, že kabinet si je vědom toho, že před ním stojí důležité úkoly v oblasti ekonomiky i reformní kroky. „Problémy v komunikaci musíme překonat a překonáme je,“ dodal. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že nálada v koalici je dobrá. „Každý někdy děláme chyby. Musíme umět komunikovat nejen bez cenzury, ale také s rozumem,“ odkázal na to, že Rakušanův výrok padl na jedné z jeho tzv. debat bez cenzury.

Cena akcií ČEZ, z nichž zhruba 70 procent drží stát, se v předchozích dnech držela bez větších změn kolem 880 korun. Po Rakušanově výroku z pondělního večera v úterý akcie firmy nejprve zdražily z pondělních 876 korun až na 904,50 koruny, odpoledne zase postupně zlevnily na 880 korun.

  Vláda bude řešit, jak se připravit na hrozbu více karantén kvůli omikronu

Vláda v květnu schválila návrh zákona o přeměnách obchodních společností, podle něhož by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Podle analytiků návrh usnadní možné rozdělení a zestátnění části skupiny ČEZ.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com