Sněmovna bude schvalovat možnost zavedení takzvaného úsporného tarifu

Sněmovna projedná příští týden vládní předlohu, která umožní zavedení takzvaného úsporného tarifu u elektřiny a plynu. Koalice se zřejmě pokusí prosadit také snížení státních plateb do zdravotnictví za důchodce, děti nebo nezaměstnané od srpna tak, aby stát odvedl za celý letošek za každého svého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni. Poslanci by se měli podle nynějších předpokladů sejít na třech schůzích v úterý, ve středu a ve čtvrtek.

Zrychlené schvalování možného zavedení úsporného tarifu bude zřejmě jedním z nejsledovanějším bodů poslaneckých jednání. Na rozdíl od snížení plateb státu do zdravotnictví by měl tento vládní návrh najít podporu i u opozice, byť přesná podoba tarifu zatím není známa. Spočívat bude ve slevě z vyúčtování za plyn a elektřinu, kterou prodejcům uhradí stát. Celkově půjde řádově o desítky miliard korun. Úsporným tarifem kabinet reaguje na rostoucí ceny energií.

Schvalování snížení zdravotních plateb státu v pátek zablokovaly opoziční hnutí ANO a SPD přestávkami pro své kluby. Jejich zástupci se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče, když má systém veřejného zdravotního pojištění přijít o 14 miliard korun. Vládní představitelé takové dopady odmítají. Novela má po koaličních úpravách také zavést automatickou valorizaci zdravotních plateb státu, a to od roku 2024. Předloha čelila v dolní komoře mnohahodinovým obstrukcím opozice už v minulých kolech projednávání.

Sněmovna bude příští týden schvalovat také úpravy v důchodech části příbuzných pěstounů. Poslanci ANO v této novele zřejmě neprosadí opravu nynějších ustanovení penzijního zákona o možnosti předčasných důchodů pro záchranáře, které nejsou kvůli chybě použitelné. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje, že brzy předloží vlastní novelu, která se bude týkat zejména předčasných důchodů lidí pracujících v náročných profesích.

Ve sněmovním finále je také například zákaz některých jednorázových plastových výrobků a zákonná regulace platforem pro sdílení videonahrávek typu YouTube. Ve videonahrávkové předloze Sněmovna zřejmě schválí omezení filmových pobídek na 150 milionů korun na projekt a rok.

  Obchodní centra prodlouží Black Friday na víkend či týden

Poslanci by měli projednávat také například vládní předlohu, která umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávního jednání v mezinárodním kontextu. Stát bude moci dotčeným například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Předloha má zároveň vytvořit právní základ pro zařazování subjektů na sankční seznam EU z českého podnětu.

V programu jedné ze schůzí je první čtení vládní novely, která mění volbu členů rad České televize a Českého rozhlasu. Předpokládá zejména zapojení Senátu, nyní členy volí jen poslanci. Delší debata by mohla provázet očekávané druhé čtení koaličních změn služebního zákona. Novela mimo jiné ruší funkce odborných náměstků na ministerstvech i omezení v počtu náměstků členů vlády, tedy náměstků politických. Opoziční ANO chce předložit desítku pozměňovacích návrhů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com