Možnost nechat se naočkovat čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19 dnes využili především zájemci v Praze. U některých nemocnic v hlavním městě čekali lidé na injekci ve frontě. Zájem o očkování v krajských nemocnicích byl menší, část z nich navíc zahájí očkování až v příštích dnech, zjistili zpravodajové ČTK. Čtvrtou, posilovací dávku si ode dneška mohou nechat aplikovat lidé nad 18 let, kterým od posledního očkování uplynuly více než čtyři měsíce.
Velký zájem lidí o očkování chránící před těžkým průběhem covidu-19 dnes zaznamenali zdravotníci v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. Od zahájení očkování v 09:00 registrovali zájem desítek lidí a před pracovištěm se tvořila fronta. Z toho důvodu nemocnice do konce týdne prodloužila otevírací dobu očkovacího centra.
Podobně na tom byla i fakultní nemocnice v pražském Motole. „Od rána už jsme vydali 120 pořadových čísel. Naše kapacita je v tuto chvíli cca 50 denně, takže dnes budou naši zdravotníci pracovat přesčas,“ uvedla kolem poledne mluvčí Pavlína Danková. Podle ní dnes všichni zájemci očkování obdrželi a nemocnice nyní zváží rozšíření otevírací doby centra.
Zvýšený zájem dnes registrovalo i očkovací centrum v ulici Na Strži na Pankráci, které původně provozovala firma Medicon ve spolupráci s magistrátem jako metropolitní očkovací centrum v Kongresovém centru. Nela Janoschová z firmy Medicon ČTK řekla, že zájem o očkování je dnes oproti minulým týdnům zhruba dvojnásobný, primárně šlo o čtvrté dávky.
Menší, ale i tak zvýšený zájem o vakcínu mají lidé Brně. „Dnes ráno po otevření očkovacího centra bylo v čekárně přibližně deset lidí, což nebývá obvyklé,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Lidé podle ní do nemocnice telefonují a na očkování čtvrtou dávkou se ptají.
Další brněnská nemocnice, Fakultní nemocnice u svaté Anny, otevírá očkovací centrum každý pátek, i tam ale lidé telefonují a na čtvrtou dávku se ptají. „Kvůli podávání čtvrté dávky budeme muset očkovací centrum kapacitně i personálně posílit,“ řekl mluvčí FNUSA Jiří Erlebach.
Bez front dnes dopoledne stíhali zájemce o očkování odbavovat ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Zájem o očkování mají spíše jednotlivci, nejsou to žádné davy. Chodí na čtvrtou, ale někteří také na první, druhou nebo třetí dávku,“ řekla ČTK mluvčí Petra Petlachová.
První zájemce o očkování druhou posilující dávkou eviduje Fakultní nemocnice Olomouc. Lidé starší 60 let a rizikoví pacienti se mohou přijít očkovat bez předchozí rezervace. „Očkování provádíme dle kapacitních možností našeho očkovacího místa, které je v režimu vybírání dovolených,“ řekl dnes ČTK mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher, podle nějž má rezervační systém ministerstvo zdravotnictví spustit k 15. srpnu.
Zvýšený zájem o očkování proti koronaviru dnes zaznamenali v českobudějovické nemocnici. „Očkování v současnosti provádíme výhradně na základě objednání přes centrální rezervační systém,“ uvedla mluvčí nemocnice Iva Nováková. V posledních týdnech byl zájem v regionu minimální a denně očkování podstoupilo jen pár desítek lidí.
Minimální zájem o vakcínu dnes přetrvával v Karlovarském kraji. Důvodem jsou podle krajské zástupkyně sdružení praktických lékařů Jaroslavy Švandrlíkové dovolené. Mnozí senioři tráví léto mimo svůj domov, o vakcínu tedy zatím nejeví větší zájem. „Očekáváme, že větší vlna přijde až na podzim, kdy se riziková skupina seniorů bude zajímat o vakcínu jak proti covidu, tak i proti chřipce,“ řekla ČTK Švandrlíková.
Velký zájem o očkování proti koronaviru dnes nezaznamenaly ani nemocnice na východě Čech. „Co se týče očkování, tak velký zájem neevidujeme,“ řekl ČTK mluvčí královéhradeckého hejtmanství Dan Lechmann. Ani v dalších dnech se podle něj neočekává, že zájem výrazně vzroste.
V Pardubickém kraji se začne v nemocnicích očkovat čtvrtou dávkou proti koronaviru od úterka. Každá nemocnice má pro vakcinaci určené různé dny. „Pokud se budou tyto termíny plnit, budeme podle zájmu přidávat další,“ řekla mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová.
Také v jihlavské nemocnici se teď očkuje proti koronaviru jen v úterý. Zatím se zdá, že o čtvrtou dávku zájem bude, lidé se na tuto možnost ptají telefonicky nebo v informačním centru v nemocnici, řekla ČTK její mluvčí Monika Zachrlová. Tento týden v úterý už proto nemocnice zvýší kapacitu očkovacího místa. Pokud bude o očkování větší zájem, může být podle mluvčí rozšířená provozní doba i na další dny.
Rovněž v Libereckém kraji nebylo dnes žádné očkovací centrum v provozu. Třeba v Krajské nemocnici Liberec to nebude možné ani v příštích dnech. „Naše očkovací centrum čtvrtou dávkou neočkuje, centrum je jen pro registrované. Počítáme, že s tím začneme od poloviny srpna,“ řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář.
Nutnost rozšiřovat kvůli očkování provozní dobu zatím neočekávají nemocnice ve středních Čechách. „Jaký bude zájem, to je těžko předvídat, dnes je první den,“ řekl ČTK středočeský koordinátor očkování Martin Polák. Většina z 19 očkovacích míst v regionu podle něj očkuje trvale v omezeném režimu.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně chystá očkování čtvrtou dávkou proti covidu-19 pro neregistrované až od 1. srpna. „Nyní by zájemci měli oslovit své praktické lékaře. V současné době provádí KNTB očkování pouze pro registrované zájemce, tedy dávky jedna až tři,“ upozornila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
V ČR se objevila nová varianta koronaviru, nechrání před ní prodělání nemoci
V Česku se objevil první případ nové subvarianty koronaviru s označením BA.2.76. Je blízká subvariantě BA.2.75, které se říká Kentaur. Zřejmě před ní nechrání prodělání nemoci. ČTK o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Z pozitivních testů na koronavirus nyní v Česku 96 procent tvoří nakažlivější subvarianty omikronu BA.5. nebo BA.4.
„Subvarianta BA.2.76 se, podobně jako Kentaur s označením BA.2.75, řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat, ostatně tu s označením Kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu,“ uvedla Helena Jiřincová. Subvarianta Kentaur zatím v Česku prokázána nebyla.
Podle dostupných informací ze zahraničí uniká subvarianta BA.2.76 dobře neutralizačním protilátkám. „To znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA.1,“ podotkla Jiřincová.
Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. V minulém týdnu už denní nárůst případů dvakrát překonal hranici 2000. Důvodem jsou především nakažlivější submutace BA.4 a BA.5. Podle SZÚ ale přibývá i subvariant omikronu s označením BE a BF, které převažují v Německu nebo v Británii. „Bližší informace k těmto variantám ale dosud nejsou k dispozici, stejně tak není jasné, jak se uplatní v konkurenci s BA.2.75,“ uvedl SZÚ.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) označil nynější vlnu koronaviru za očekávanou, i když se podle něj nepředpokládalo, že bude tak silná. Plošné zavedení protiepidemických opatření vyloučil. „Počet hospitalizovaných a těch se závažným průběhem se zásadním způsobem nezvyšuje. Klíčové je, že naprostá většina pacientů nemá zásadní potíže a leží doma. Virus se změnil, a to, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, to se stává realitou,“ řekl Válek při dnešní návštěvě královéhradecké fakultní nemocnice.
Za dvě hlavní zbraně proti šíření koronaviru považuje preventivní očkování a nošení roušek nebo respirátorů. S tím souhlasí i ředitelka SZÚ Barbora Macková. „Nošení ochrany úst a nosu, ideálně respirátorů alespoň třídy FFP 2, má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domovů seniorů,“ uvedla.
Podle odborníků se současná letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ve čtvrtek uvedl, že její vrchol čeká za týden či deset dní.