Rusové tvrdí, že získali kontrolu nad obcí Pisky, podle Kyjeva boje pokračují

Moskva tvrdí, že získala plnou kontrolu nad důležitou obcí Pisky na východě Ukrajiny. Informaci dnes přinesla agentura Interfax s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Velení ukrajinské armády ale dnes večer uvedlo, že o Pisky se nadále tvrdě bojuje. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze obvykle bezprostředně nezávisle ověřit.

Podle ukrajinského generálního štábu jsou o Pisky nadále sváděny „líté boje“. „Okupanti se pokoušejí prorazit obranu našich jednotek ve směrech na Oleksandropol, Krasnohorivku, Avdijivku, Maryjinku a Pisky,“ uvedl ukrajinský generální štáb na facebooku. „Líté boje pokračují,“ dodalo vrchní velení armády.

V oblasti zuřily těžké boje i v minulých dnech. Ruské a proruské síly oznámily, že získaly kontrolu nad obcí Pisky již před více než týdnem. Ukrajinští představitelé to ale i tehdy popřeli. Silně opevněné město je klíčové pro obranu Doněcké oblasti, poznamenala agentura Reuters.

Moskva rovněž tvrdí, že její jednotky zničily americké raketomety HIMARS u ukrajinského města Kramatorsk a také sklad s municí pro tyto systémy.

V Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny mezitím ukrajinské síly ostřelováním vyřadily z provozu most u přehrady Nova Kachovka, oznámilo dnes jižní velení ukrajinské armády. Ostřelování potvrdila i správa ruských okupantů, která zároveň varovala před poškozením hráze, což by prý mohlo vést ke katastrofě. Provozovatelé přehrady uvedli místní vodní elektrárnu do nouzového provozu.

Rusko po invazi do sousední země z velké části Chersonskou oblast ovládlo a Ukrajinci se pokoušejí ostřelováním raketami zničit tamní trojici mostů přes Dněpr. Tím má být znemožněno zásobování ruské armády na pravém břehu veletoku a následně umožněno znovudobytí okupovaných území.

Jeden železniční a jeden silniční most u Chersonu už jsou nepoužitelné. Rusové místo nich zřídili přívoz mezi oběma břehy zhruba kilometr široké řeky a pro svá vojska staví pontonové mosty.

  Devět prezidentů, včetně Zemana a Čaputové, odmítlo ruskou anexi

Dva mosty do Rusy okupované oblasti u Chersonu jsou patrně mimo provoz, uvedl Londýn

Dva hlavní silniční mosty, které umožňovaly přístup do Ruskem okupované oblasti na západním břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti na jihu země, jsou nyní pravděpodobně mimo provoz a nelze je využít pro vojenské zásobování. Ve své pravidelné zprávě to ráno uvedlo britské ministerstvo obrany. O úspěšných útocích na mosty v Chersonské oblasti informovala v minulých dnech ukrajinská armáda.

Kyjev již v týdnu oznámil, že zasáhl a vyřadil z provozu Kachovský most ležící v Chersonské oblasti. Londýn tyto zprávy potvrdil. Dodal, že Rusům se sice v uplynulých dnech podařilo částečně opravit zasažený Antonivskyj most, jeho stav ale nadále není dobrý. Poškozený je i hlavní železniční most nedaleko Chersonu. Od konce července tak Rusové používají pro zásobování jen nedaleký pontonový most, dodalo britské ministerstvo obrany ve zprávě shrnující nejnovější poznatky britských zpravodajských služeb.

“ I když se Rusku podaří mosty opravit, budou stále velmi zranitelné,“ říká rovněž zpráva. „Pozemní zásobování pro několik tisíc ruských vojáků na západním břehu je téměř jistě závislé na pouhých dvou pontonových mostech,“ dodalo britské ministerstvo.

Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí. Před časem se začalo hovořit o ukrajinské protiofenzivě v tomto regionu s cílem osvobodit ho od okupačních sil; ukrajinská armáda začala v posledních týdnech získávat zpět pozice v oblasti, k čemuž jí pomáhají dodávky zbraní ze Západu.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com