Rusové dál ostřelují Bachmut a Mykolajiv, tvrdí Ukrajina

zpravy.aktualne.cz

Ruské dělostřelecké útoky na města Bachmut a Mykolajiv pokračovaly také dnes v noci, oznámilo ráno vedení ukrajinské armády. Místní úřady v Mykolajivu zaznamenaly ráno ve městě výbuchy a nejméně jeden člověk utrpěl zranění, napsal server The Kyiv Independent. Přes noc se ukrajinské straně podle jejího tvrzení podařilo odrazit několik pokusů o ruský útok.

V okolí Bachmutu, kde ruské jednotky zaznamenaly v posledních dnech mírný postup, ruská armáda dnes v noci pokračovala v bombardování vojenské i civilní infrastruktury. Ukrajinští vojáci v oblasti odrazili několik útoků a boje pokračují, uvedl ukrajinský generální štáb.

Útokům čelil také Mykolajiv i jeho okolí, který byl v uplynulých dnech těžce ostřelován ruskými jednotkami. Podle místních úřadů bylo od začátku války poničeno přes tisíc domů, z nichž desítky nebude možné opravit.

Dělostřelecké útoky však ukrajinské síly zaznamenaly také v dalších částech země, například u Charkova či v Záporožské oblasti.

Přesun části ruských vojsk ze severu Doněcké oblasti k posílení obrany okupované části jižní Ukrajiny připraví ruskou ofenzívu na Slovjansk o nezbytnou bojovou sílu. Toto stažení pravděpodobně vytvoří ukrajinským vojskům podmínky pro zahájení protiútoku ve směru na Izjum, upozornil americký Institut pro studium války (ISW). Přesuny ruských jednotek do Záporožské oblasti podle expertů také naznačují, že ukrajinská protiofenzíva se neomezí jen na Chersonskou oblast, ale pravděpodobně bude vedena po celé jižní části země.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dnes na twitteru poděkoval Spojeným státům za nový balík vojenské pomoci v hodnotě 550 milionů dolarů (asi 13,2 miliardy Kč) a označil jej za další „investici do bezpečnosti východního křídla NATO“. „Naši dělostřelci jsou připraveni přeměnit noc v den, aby vyhnali ruské okupanty z Ukrajiny!“, přislíbil Reznikov.

Rusko podle ukrajinského generálního štábu přišlo za 160 dnů války již o 41.170 vojáků, 1786 tanků a 4014 obrněných vozidel.

  Zelenskyj: Byl to rok bolesti, smutku a jednoty, letošek bude rokem vítězství

Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com