V regionech na východě Čech hrozí extrémní srážky

V několika regionech na východě země hrozí v následujících hodinách extrémní srážky. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do 12:00 pro Dobrušku a Žamberk. Podobných varování vydali meteorologové dnes již několik, ráno platila například v částech Moravskoslezského kraje, v Prostějově a Konicích v Olomouckém kraji a také v Moravské Třebové v Pardubickém kraji. Prší i v dalších částech země, hladiny některých menších toků jsou zvýšené a dosáhly povodňových stupňů.

Na Žambersku lze podle ČHMÚ očekávat extrémně vydatný déšť s úhrny nad 50 milimetrů za šest hodin nebo nad 80 milimetrů za 24 hodin. Podobné je to v okolí Dobrušky v Pardubickém kraji. Na stanici Olešnice, Čihálka napršelo za šest hodin více než 50 milimetrů. Podle meteorologů hrozí podmáčení půdy a následné sesuvy. Lidé by v takových oblastech měli omezit pohyb, protože hrozí i pády stromů.

Vydatný déšť čekají meteorologové na východě Česka až do pondělního dopoledne. Pro mnoho regionů platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.

V Česku prší od pátku. Zvedly se proto hladiny některých menších toků. Na třetím – tedy nejvyšším – povodňovém stupni byla dnes v 10:00 Klabava v Nové Huti na Plzeňsku. Druhý stupeň je na Skalici ve Varvažově na Písecku, na Černém potoce ve Velké Kraši na Jesenicku a na Romži ve Stražisku na Prostějovsku. Prvních stupňů je několik. Platí pro Holoubkovský potok v Rokycanech, Botič v Průhonicích a Jesenici u Prahy, Úsobrnský potok v Jaroměřicích na Svitavsku, Vidnavu ve Vidnavce na Jesenicku a Třebůvku v Hraničkách u Moravské Třebové.

Hladina Klabavy už většinou klesá. „V Praze, Středočeském kraji a v Orlických horách jsou hladiny toků také na poklesu a vzhledem k předpovídaným srážkám neočekáváme další vzestupy,“ uvedli ráno meteorologové. Vzestupy hladin ale předpokládají na severovýchodě země, zejména na severním předhůří Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. „Na vzestupu jsou také toky odvodňující Zábřežskou, Drahanskou vrchovinu a Svitavskou pahorkatinu, hladiny toků v této oblasti budou vzhledem ke srážkám kolísat,“ dodali.

  Pražská policie odmítá, že situaci u Národního muzea rozdmýchávala

Do dnešního rána pršelo za uplynulých 24 hodin nejvíce v západních a středních Čechách, v Praze, dále v pásmu na sever od hlavního města až po hranice s Německem a v Orlických horách a okolí. Po půlnoci a v brzkých ranních hodinách byl vydatný déšť také v Javornickém výběžku v severním podhůří Rychlebských hor, kde spadlo až 73 milimetrů ve Vidnavě. Ráno pak pršelo rovněž v oblasti českomoravského pomezí a na Hané. Srážky zasáhly území Svitavské pahorkatiny, Zábřežské vrchoviny, Drahanské vrchoviny a okolí. Ve Třebařově na Svitavsku napršelo 69 milimetrů.

Hasiči měli kvůli dešti od pátku v zemi desítky zásahů. Většinou odčerpávali vodu ze zatopených míst nebo odklízeli popadané stromy a větve.

Skalice ve Varvažově překonala druhý stupeň povodňové aktivity

Hladina řeky Skalice ve Varvažově na Písecku překonala druhý stupeň povodňové aktivity. Způsobil to déšť, který region zasáhl. Na jihu Čech s krátkými přestávkami od sobotního dopoledne prší. Déšť by měl přes den ustávat, řekl ČTK Josef Slavík z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu.

„Předpokládáme, že odpoledne by srážky měly skončit a spíš se přesunou na východ republiky. Ale od pondělního rána by v Jihočeském kraji opět mělo pršet,“ uvedl. Dodal, že za posledních 24 hodin spadlo nejvíc vody v Orlíku nad Vltavou, 54 milimetrů. Podle statistik srážek na severu Jihočeského kraje byly srážky silnější.

Hladina Skalice ve Varvažově následkem deště vystoupala dnes ráno na 191 centimetrů. Za posledních 24 hodin se zvýšila o téměř 130 centimetrů. Podle Slavíka nelze vyloučit to, že první nebo druhý povodňový stupeň dnes bude překonán i na jiných menších tocích. „Jedná se o řeky, které mají užší koryto a rychle tam voda vystoupá,“ řekl Slavík.

Zatímco začátkem týdne teploty na jihu Čech překonávaly hranici 30 stupňů Celsia, od pátečního večera se s příchodem studené fronty ochladilo. Dnes bude podle předpovědi v kraji maximálně 22 stupňů, v pondělí očekávají meteorologové jen 17 stupňů Celsia.

  Obrana nakoupí od firmy STV Group munici pro RPG-7 až za 2,5 miliardy korun

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com