Misi do Záporožské JE komplikuje ostřelování, odstaven reaktor

Na dnešek plánovanou misi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny, která se dnes ráno vydala na cestu do zařízení, komplikují vojenské aktivity v oblasti. Ukrajinská energetická společnost Enerhoatom oznámila, že kvůli ruskému minometnému ostřelování musel být odstaven jeden z reaktorů. Rusko hovoří o výsadku, který podle něj u města Enerhodar provedly ukrajinské síly ve snaze zaútočit na elektrárnu. Kyjev i Moskva se dnes opět obvinily z provokací, jejichž cílem má být inspekci znemožnit.

„V důsledku dalšího minometného útoku ruských okupačních vojsk na areál Záporožské jaderné elektrárny se spustila havarijní ochrana a odstavila fungující pátý energetický blok,“ uvedl Enerhoatom s tím, že šestý blok elektrárny je i nadále v provozu. V největší jaderné elektrárně v Evropě byly dosud v provozu právě tyto dva z celkových šesti bloků.

Podle Enerhoatomu bylo ostřelováním poškozeno záložní vedení elektrické přenosové soustavy. Odpojen od sítě byl odstavený blok 2, který je nyní napájen dieselovými generátory. „Ukrajinský personál elektrárny dělá vše pro odstranění škod na její infrastruktuře,“ uvedl Enerhoatom.

Ukrajinský starosta města Dmytro Orlov dnes uvedl, že Rusko od ranních hodin ostřeluje město Enerhodar, v jehož blízkosti se elektrárna nachází. „Od pěti hodin ráno nepřestává minometné ostřelování města. Je slyšet střelba z kulometu. Ví se o zásazích několika civilních objektů. Jsou zde ranění. Zjišťujeme, kolik přesně,“ uvedlukrajinský starosta.

Podle ruského ministerstva obrany dnes ráno ukrajinské síly provedly výsadek u Enerhodaru. Nyní na ně údajně útočí ruské letectvo, uvedlo ministerstvo s tím, že „provokace“ měla za cíl znemožnit chystanou inspekci MAAE.

Tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se dnes ráno vydal směrem do elektrárny z ukrajinskými silami ovládaného města Záporoží, bude tak muset překročit frontovou linii. Šéf MAAE Rafael Grossi ráno zdůraznil, že mise bude pokračovat navzdory zvýšené vojenské aktivitě v oblasti.

  Státy G7 podpořily humanitární pauzy k zajištění pomoci civilistům v Pásmu Gazy

Gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch později uvedl, že „předsunutá část“ musela cestu z bezpečnostních důvodů cestu přerušit, neboť ruské síly ostřelují příjezdovou trasu. Vyzval také Rusko, aby přestalo s provokacemi a umožnilo MAAE přístup do ukrajinského jaderného zařízení.

Úvodní inspekce má podle starších Grossiho vyjádření trvat několik dní, MAAE zároveň doufá, že poté bude moci ustavit trvalou přítomnost svých expertů v elektrárně. Rusko prý poskytlo záruky, že 14 mezinárodních odborníků, kteří se účastní současné výpravy, bude moci v zařízení vykonávat svou práci.

Situace kolem elektrárny, která je největším zařízením svého druhu v Evropě, vyvolává obavy Ukrajiny i světa z možné jaderné katastrofy. Minulý týden byly podle ukrajinských úřadů kvůli požáru v areálu načas odpojeny dva dosud fungující reaktory od sítě. Úřady podle agentur začaly obyvatelům v jejím okolí rozdávat jodové tablety, které v případě úniku radiace slouží k ochraně zdraví.

Elektrárnu stále udržují v chodu ukrajinští zaměstnanci, jsou ale pod dohledem ruských invazních jednotek a expertů. Kyjev usiluje o mezinárodní pomoc při demilitarizaci zařízení a také opětovném převzetí kontroly nad elektrárnou i jejím okolím. Ukrajina viní Rusko z toho, že využívá elektrárnu jako štít, skladuje v ní zbraně a podniká z jejího okolí útoky. Obě země se navzájem viní z ostřelování elektrárny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com