Saúdská Arábie: Důvody snížení těžby skupinou OPEC+ byly čistě ekonomické

Saúdská Arábie odmítá kritiku, která se na zemi snesla po rozhodnutí skupiny OPEC+ z minulého týdne snížit těžbu ropy. Kritika podle ní není založená na faktech a snížení těžby je v zájmu spotřebitelů i producentů, uvedlo saúdské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Rozhodnutí OPEC+ bylo přijato na základě konsensu a zohlednilo rovnováhu nabídky a poptávky. Jeho cílem bylo zohlednit nestabilitu na trhu, píše se v prohlášení. Skupina OPEC+ zahrnuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojence v čele s Ruskem.

Americký prezident Joe Biden na počátku tohoto týdne uvedl, že rozhodnutí OPEC+ bude mít dopad na vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií. Skupina oznámila snížení těžby o dva miliony barelů denně po týdnech lobbování ze strany USA proti takovému kroku.

USA obvinily Saúdskou Arábii, že se podbízí Moskvě, které vadí snahy Západu o omezení cen ropy v reakci na invazi na Ukrajinu. Krok OPEC+ vyvolal ve Washingtonu obavy z možného zvýšení cen benzinu před listopadovými volbami, v nichž se Bidenovi demokraté budou snažit udržet kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a Senátem.

V prohlášení se uvádí, že USA žádaly, aby OPEC+ své rozhodnutí o měsíc odložil. Podle Saúdské Arábie však všechny ekonomické analýzy naznačily, že odložení o měsíc by mělo negativní ekonomické důsledky.

Saúdská Arábie rovněž uvedla, že své vztahy se Spojenými státy považuje za strategické a zdůraznila význam vzájemného respektu, napsala agentura Reuters.

  Erdogan k energetické krizi v EU řekl, že sedmadvacítka sklízí, co zasela

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com