V centru Chersonu vlaje ukrajinská vlajka. Ruští vojáci se stáhli za řeku

Ruská vojska završila v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny stažení z pravého, západního břehu Dněpru, oznámilo dnes ruské ministerstvo obrany. Podle agentury TASS také uvedlo, že zastavilo postup ukrajinských sil přibližně 30 až 40 kilometrů před místem přepravy ruských jednotek z pravého na levý břeh Dněpru.

„Na chersonském směru dnes v pět hodin ráno moskevského času (03:00 SEČ) skončila přeprava ruských jednotek na levý břeh řeky Dněpr. Ani jediný kus vojenské techniky a výzbroje jsme nenechali na pravém břehu,“ prohlásil mluvčí ministerstva, generál Igor Konašenkov. „Jednotky zaujaly dříve připravené obranné pozice,“ dodal.

Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

Konašenkov podle agentury Interfax také tvrdil, že postup ukrajinských sil na různých úsecích fronty během posledních 48 hodin nepřesáhl deset kilometrů.

„Palba ruského dělostřelectva, útoky letectva a minová pole zastavila postup ukrajinských jednotek ve vzdálenosti 30 až 40 kilometrů od místa, kde se ruská vojska přepravovala přes Dněpr,“ prohlásil ruský generál podle TASS.

Ukrajinská vojska podle ukrajinského velení pokračují v postupu v Chersonské a také Mykolajivské oblasti na jihu Ukrajiny.

Novinář Jurij Butusov, který sleduje situaci na frontě, na telegramu uvedl, že město Cherson už je v dostřelu ukrajinského dělostřelectva. „V okolí přívozů, kde se soustředí ruské konvoje, se střílí,“ napsal Butusov. O střelbě v místech, kde se ruští vojáci snaží dostat přes řeku, informovaly dříve i různé prokremelské i ukrajinské kanály na telegramu, píše ruskojazyčný server BBC, tyto informace ale oficiálně ani jedna z bojujících stran nepotvrdila.

Ukrajinské průzkumné jednotky jsou podle Butusova v některých případech už jen 18 kilometrů od Chersonu, postup ukrajinských jednotek nicméně zdržují minová pole nastražená ruskými vojáky. To ale znemožňuje i ruským jednotkám obrátit se a zaútočit na Ukrajince. „Osvobození Chersonu je záležitostí blízké budoucnosti,“ napsal novinář.

  USA a Británii znepokojují zprávy z Mariupolu o údajném chemickém útoku

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com