Kreml přiznal, že chce útoky na infrastrukturu donutit Kyjev k jednáním

Kreml přiznal, že chce útoky na ukrajinskou infrastrukturu donutit prezidenta Volodymyra Zelenského k jednáním. S odvoláním na prohlášení mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova o tom informoval list Ukrajinska pravda.

Deník citoval Peskovovo vyjádření z rozhovoru poskytnutého agentuře Interfax. Putinův mluvčí podle něj prohlásil, že raketové údery na Ukrajině jsou zaměřeny na takovou infrastrukturu, která „přímo či nepřímo souvisí s jejich vojenským potenciálem“. Nedostatek elektřiny a tepla v mnoha ukrajinských oblastech jsou podle Peskova důsledkem toho, že kyjevské úřady odmítají vyjednávat.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí dnes zdůraznilo, že ruská agrese může být zastavena jedině systémy protivzdušné obrany, tanky a salvovými raketomety. Reagovalo tak právě na prohlášení Dmitrije Peskova. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko na facebooku přirovnal Rusko k teroristické organizaci Islámský stát. „Teroristé z ISIS se chovají stejně, zabíjejí nevinné lidi, aby dosáhli splnění svých požadavků,“ uvedl. „Peskovovo prohlášení by mělo otevřít oči některým zemím, které stále věří, že ruskou agresi lze zastavit rozhovory,“ dodal.

Kyjev dlouhodobě deklaruje, že je ochoten jednat s Moskvou o příměří pouze pod podmínkou, že se ruské síly zcela stáhnou z Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý ve videoprojevu na summitu G20 uvedl, že přišel čas zastavit válku na Ukrajině, což by se mělo stát na základě jím navrženého plánu. Válka by podle něj měla skončit „spravedlivě“ a na základě Charty OSN a mezinárodního práva. Zelenskyj přitom zopakoval, že Rusku nelze důvěřovat. Po Zelenského projevu následovaly dosud nejsilnější ruské vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ukrajina již několikrát zopakovala, že rozhovory neodmítá, nechce ale jednání založená na ruských ultimátech. Na začátku října navíc ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů jmenovitě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

  Slovensko vyhlásilo v souvislosti s Ukrajinou stav mimořádné situace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com