Rusko podle Kyjeva vypouští rakety bez nálože. Snaží se tak vyčerpat protivzdušnou obranu

Rusko se snaží vyčerpat ukrajinskou protivzdušnou obranu vypouštěním starších raket typu Ch-55, které jsou bez výbušné hlavice. Moderní střely poté útočí na kritickou infrastrukturu, uvedl ve čtvrtek podle agentury Unian ukrajinský generální štáb. Mezitím si Rusko a Ukrajina opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce z obou stran. Oznámilo to ve čtvrtek ruské ministerstvo obrany a šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Mykola Danyljuk z vědeckého oddělení generálního štábu ukrajinské armády řekl, že v Chmelnycké a Lvovské oblasti byly nalezeny trosky střel Ch-55, které ruská armáda až do listopadu při útocích na Ukrajinu nepoužívala.

Ani jedna ze střel nebyla vybavena výbušnou hlavicí, škody však vznikly prostým nárazem a vznícením nespotřebovaného paliva.

Řízená střela Ch-55 byla vyvinuta v 70. letech v bývalém Sovětském svazu primárně k úderům na strategické cíle, je schopná nést jadernou hlavici. Odpalována je z letadel, k cíli přilétá v extrémně malé výšce podzvukovou rychlostí a dokáže se vyhýbat terénu.

„Záměrné odpalování těchto raket má za cíl odvést pozornost ukrajinského systému protivzdušné obrany a vyčerpat ho. Moderní ruské rakety Ch-101 a 3M14 Kalibr se současně zaměřují na objekty kritické infrastruktury a obytné oblasti, což může výrazně zvýšit účinnost jejich použití,“ uvedl Danyljuk.

Podle něj může využívání střel Ch-55 rovněž poukazovat na vyčerpání ruských zásob moderních řízených střel.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně provádět vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Ukrajina se kvůli tomu potýká s rozsáhlými výpadky dodávek elektrického proudu. Kyjev intenzivně vyzývá své západní spojence, aby mu dodali systémy protivzdušné obrany.

Zdroj: iRozhlas

  Při útoku na Kyjev byla zasažena budova, ve které sídlí kancelář německé ambasády

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com