Prokuratura v Bruselu potvrdila čtyři vazby kvůli údajné korupci v EP

Prokuratura v Bruselu dnes potvrdila, že ve vazbě jsou čtyři lidé v rámci vyšetřování údajné korupce v Evropském parlamentu. Podle agentury AFP je mezi nimi i místopředsedkyně EP Eva Kailiová, byť prokuratura totožnost zadržených nekomentuje. Jsou obvinění z korupce. Katar mezitím označil informace o svém zapojení do korupční kauzy za vážnou dezinformaci.

„Jsou obviněni z účasti ve zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce,“ uvedla prokuratura. Ta také informovala, že v sobotu večer provedla domovní prohlídku u dalšího europoslance. Podle belgického tisku se jedná o socialistického politika Marka Tarabellu z Belgie.

V sobotu italský soud uvalil domácí vazbu na dvě ženy. Podle italského tisku jsou jimi manželka a dcera bývalého italského europoslance Piera Antonia Panzeriho, který byl mezi zadrženými v pátek.

Kailiovou zbavila v sobotu funkcí předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová. Kailiová už například nebude zastupovat Metsolaovou na Blízkém východě. O odvolání Kailiové z funkce místopředsedkyně však musí rozhodnout parlament. Řecké političce už pozastavila členství sociálnědemokratická frakce v Evropském parlamentu a ze svých řad ji vyloučila i její řecká domovská strana PASOK.

Řečtí socialisté také europoslankyni vyzvali, aby se vzdala mandátu. „Zatím však nechce mandát přenechat někomu jinému, protože by to vedlo ke ztrátě parlamentní imunity,“ řekl agentuře AFP jeden zákonodárce z řeckých socialistů.

Kailiovou a další lidi zatkla v pátek policie v Bruselu kvůli podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Tímto státem je podle médií Katar. Podle vyšetřovatelů se zadržení snažili působit na vlivné členy Evropského parlamentu tím, že jim nabízeli drahé dárky a peníze.

Poprvé se k aféře vyjádřil i Katar, v jehož prospěch podle tisku vyšetřovaní působili. „Všechna tvrzení o špatném počínání katarského státu jsou výsledkem vážné dezinformace,“ řekl agentuře AFP mluvčí katarské vlády.

  ISW: Počet útoků v Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní poklesl

Podle belgického deníku L´Echo vyšetřovatelé při pátečních domovních prohlídkách objevili v bytě řecké političky pytle s penězi. Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že zajistili hotovost ve výši zhruba 600.000 eur (15 milionů korun).

Agentura DPA připomíná, že ještě 21. listopadu Kailiová v EP vystoupila s projevem, v němž v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale vyzdvihovala reformy v pořadatelské zemi Kataru, které podle ní inspirovaly arabský svět. Kauza v Evropském parlamentu propukla přitom v době, kdy Katar čelí mezinárodní kritice například kvůli úmrtím dělníků, kteří pracovali na výstavbě stadionů.

Páteční policejní razie v Bruselu vyvolaly silné reakce, podotkla agentura AFP. „Nejde o ojedinělý případ,“ citovala agentura nevládní protikorupční organizaci Transparency International. „Evropský parlament po desetiletí poskytoval půdu kultuře beztrestnosti… a absolutnímu nedostatku nezávislé etické kontroly,“ uvedla Transparency International.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com