Průzkum, který na Slovensku nesmí vyjít, zaplatili lidé. OĽaNO je podle něj těsně za Ficovým Smerem

Opoziční slovenské hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) se krátce před nadcházejícími parlamentními volbami na Slovensku v žebříčku popularity dotahuje na Smer expremiéra Roberta Fica, dlouhá léta nejoblíbenější stranu v zemi. Vyplývá to z výsledků společného průzkumu dvou zavedených agentur, který si společně objednalo přes 9000 lidí.

OĽaNO by dokázalo sestavit vládu s několika dalšími opozičními či neparlamentními formacemi. Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční 29. února, od poloviny února platí v zemi moratorium na zveřejňování výsledků předvolebních sondáží.

Preference OĽaNO, které se silně vymezuje vůči Smeru, v nejnovější sondáži dosáhly 16,4 procenta. Smer by získal 17,2 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Do Národní rady by se dostalo celkově osm stran, hnutí a koalic.

Sondáž, kterou uskutečnily agentury AKO a Focus mezi 2000 respondenty v období od 13. do 18. února, potvrdila, že stávající tříčlenná koalice by většinu ve sněmovně nezískala. Zbylé dvě vládní strany – Most-Híd a Slovenská národní strana – skončily v průzkumu pod hranicí pěti procent, jejíž zdolání ve volbách je pro strany podmínkou vstupu do parlamentu.

Na třetím místě ve zmíněném průzkumu skončila krajně pravicová strana Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko s podporou 10,4 procenta. Za ní se umístila koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu (9,1 procenta), která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu.

Do sněmovny by se ještě dostaly nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (8,2 procenta), opoziční strany Jsme rodina (7,9 procenta) a Svoboda a solidarita (6,1 procenta), jakož i neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (5,2 procenta).

Růst popularity protikorupčního hnutí OĽaNO ukázaly již dřívější sondáže. Naopak popularita Smeru-SD, který ve volbách v roce 2012 získal 44,4 procenta a o čtyři roky později 28,28 procenta hlasů, dlouhodobě klesá. Ficova strana vyhrála od roku 2006 všechny čtyři parlamentní volby.

  KLDR provedla nový raketový test. Řízená střela dlouhého doletu urazila 1500 kilometrů

Zákazu navzdory

Na Slovensku platí v období 14 dnů před volbami a v den voleb do uzavření hlasovacích místností zákaz zveřejňování výsledků předvolebních sondáží.

Parlament loni v listopadu hlasy části koaličních a nezařazených zákonodárců, jakož i zástupců krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) délku zmíněného moratoria prodloužil až na 50 dnů. Ústavní soud ale platnost této změny na podnět prezidentky Zuzany Čaputové pozastavil.

Právě v souvislosti se snahou části politiků o prodloužení moratoria uspořádala loni občanská iniciativa 50dni.sk veřejnou sbírku na financování dvou průzkumů, jejichž uskutečnění není během moratoria zakázáno.

Přes 9200 dárců, kteří se zapojili do kampaně, získalo nárok na obdržení výsledků obou průzkumů z dílny agentur AKO a Focus. Výsledky druhé sondáže by měly být známé příští týden, a to tři dny před volbami.

Pokuty za zveřejnění výsledků sondáží na Slovensku v období moratoria hrozí podle zákona například tamním mediím, politickým stranám a dalším právnických osobám založeným podle slovenského práva, nikoli ale samotným obyvatelům.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com