Tři lidé zahynuli a tři další utrpěli zranění při střelbě v centru Paříže

Tři lidé zahynuli a tři další byli zraněni, z toho jedna osoba vážně, při dnešní střelbě poblíž kurdského komunitního centra v desátém pařížském obvodu v centru francouzské metropole. Policie zadržela podezřelého muže ve věku 69 let, informovala média. Muž je francouzské národnosti a je už bezpečnostním silám známý pro dva pokusy o vraždu z roku 2016 a prosince 2021, uvedly policejní zdroje. Muž byl teprve 12. prosince propuštěn z vazby, měl zákaz držení zbraní, uvedla prokuratura. Ta bude rovněž vyšetřovat, zda nejnovější útok nebyl motivován rasisticky. Místo v podvečer navštívil ministr vnitra Gérald Darmanin. Po jeho tiskové konferenci na místě propukly potyčky mezi demonstranty a policií, nejméně 11 strážců zákona bylo zraněno, píše Le Monde.

Dnešní střelba se odehrála v místním kurdském komunitním centru v ulici d’Enghien a také v nedaleké restauraci a kadeřnictví, řekla novinářům starostka desátého obvodu Alexandra Cordebardová. Centrum Ahmeta Kayi, pojmenované po stejnojmenném zpěvákovi, je sdružení, jehož cílem je „podporovat postupnou integraci“ kurdského obyvatelstva žijícího v centrálním regionu Île-de-France.

Střelec byl zatčen a převezen na urgentní příjem do nemocnice, uvedla starostka. Podezřelý byl podle BFM TV již před rokem zadržen kvůli útoku na uprchlický tábor ve 12. obvodu hlavního města. Motiv dnešní střelby nebyl bezprostředně jasný. Pařížská prokurátorka Laure Beccuauová uvedla, že případ vyšetřuje jako vraždu, a že bude zjišťovat, zda za útokem nebyl rasistický motiv. „Jsou tam tři mrtví, jedna osoba je ve stavu ohrožení života, dvě osoby jsou zraněny relativně vážně a obviněný, který by mohl být vyslechnut, je také zraněn, zejména v obličeji,“ dodala.

Podle stanice BFM TV nejsou střelcova zranění neslučitelná s vazbou a muž byl převezen k výslechu. Klást otázky mu budou i členové protiteroristické jednotky, aby vyloučili teroristický motiv. V minulosti muž, který pracoval jako železničář, zaútočil na stany migrantů, kteří přebývají na okraji Paříže. Za tento čin strávil téměř rok ve vězení. Po svém nedávném propuštění dostal zákaz opustit Francii a vlastnit zbraň.

  Ukrajinský prezident znovu vyzval státy EU, aby přestaly udělovat víza Rusům

Podle informací deníku Le Monde byly všechny tři oběti kurdští aktivisté. „Francouzské úřady (kurdskou komunitu) opět nedokázaly ochránit. Policie Kurdy kontroluje, místo aby se postarala o jejich bezpečnost,“ uvedl Agit Polat, mluvčí kurdského centra, ve kterém došlo k útoku „Útok považujeme za teroristický čin. Je to součást napětí, které záměrně udržuje Turecko,“ řekl deníku Le Monde Polat.

Kurdská demokratická rada ve Francii (CDKF) v reakci na útok svolala na sobotní poledne demonstraci, která vyrazí z pařížského Náměstí republiky. CDKF v prohlášení „důrazně odsoudila dnešní teroristické útoky,“ odpovědnost za ně připisuje Turecku.

„Zadržený se při útoku zaměřil na cizince, ale nemáme zatím indicie, zda konkrétně na Kurdy,“ uvedl Darmanin. Pachatel podle ministra nebyl veden v žádném seznamu lidí podezřelých z radikalizace a jednal sám. Muž byl členem střeleckého klubu a legálně vlastnil několik zbraní, řekl Darmanin.

„Na ulici padlo sedm až osm výstřelů, byla to naprostá panika, byli jsme zavření uvnitř,“ řekl agentuře AFP majitel obchodu v nedalekém domě, který si přál zůstat anonymní. Pařížská policie na twitteru požádala veřejnost, aby se oblasti vyhnula. Později úřady oznámily konec policejní akce. Původní informace médií hovořily nejprve pouze o zraněných, později jen o jedné oběti.

„Viděli jsme starého bělocha, jak přišel a střílel v kurdském kulturním centru, pak šel do vedlejšího kadeřnictví. Se zaměstnanci jsme se uchýlili do restaurace,“ řekl AFP další svědek, který se představil jako Romain, zástupce vedoucího restaurace Pouliche Paris v ulici d’Enghien.

Premiérka Élisabeth Borneová poděkovala policistům za rychlý zásah proti „pravděpodobnému pachateli tohoto hrozného činu“. Zároveň vyjádřila podporu rodinám obětí.

Protiterorističtí prokurátoři jsou v kontaktu s vyšetřovateli, ale v této fázi nenaznačili, že by útok měl teroristický motiv. Francie byla v letech 2015 až 2016 zasažena sérií smrtících útoků islámských extremistů a zůstává v pohotovosti kvůli možnosti násilí spojeného s terorismem.

  Do 2. kola prezidentských voleb ve Finsku postoupili expremiér a exministr

ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com